Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Znechucený šampion brečel při japonské hymně a odmítl se fotit

JÁ MĚL VYHRÁT. Teddy Riner je zklamaný výsledkem finále. Podle něj měl mistrovský titul získat on. | foto: Šizuo KambajašiAP

14 2010
Ve Francii je stejně populární jako fotbalové hvězdy. Teď od něj lidi čekali, že na světovém šampionátu v Tokiu získá jako první judista v historii pátý mistrovský titul. Jenomže nezískal. "Podvodem," tvrdí obrovitý Teddy Riner.

Při vyhlášení výsledků plakal a pak ani nečekal na společnou fotku. Stříbrnou medaili bral Riner jako křivdu.

Na mistrovství světa chtěl potvrdit absolutní nadvládu. Ve své hmotnostní kategorii nad 100 kilogramů se mu to povedlo a získal čtvrtý titul v kariéře. V královské kategorii bez rozdílu vah měl přidat páté světové zlato, což se ještě žádnému judistovi nepovedlo.

Tituly

Rinera na MS

Brazílie 2007: +100 kg
Francie 2008: open
Nizozem. 2009: +100 kg
Japonsko 2010: +100 kg

Jenomže to nedokázal ani Riner.

Ve finále se pral s domácím Daikim Kamigawou. V základní pětiminutové době skončil zápas nerozhodně, stejně jako v následném prodloužení. O vítězi tak rozhodovali rozhodčí pravidlem hantei. To znamená, že sudí hlasují, kdo byl v utkání aktivnější.

A zlatou medaili přiřkli Japonci!

"Jsem naštvaný, protože mě rozhodčí obrali o vítězství. Kamigawa vyhrál jen proto, že jsme v Japonsku," rozčiloval se Riner pro internetový server L´Equipe. "Nicméně pravdou je, že jsem měl rozhodnout sám přímo na tatami. Je jen mojí chybou, že zápas skončil nerozhodně."

Pravdou je, že sudí bouřlivé prostředí mohlo ovlivnit. V hale totiž domácímu miláčkovi fandilo skoro čtrnáct tisíc nadšených Japonců.

TA MĚLA BÝT FRANCOUZSKÁ. Francouzský judista Teddy Riner při japonské hymně plakal.

TA MĚLA BÝT FRANCOUZSKÁ. Francouzský judista Teddy Riner při japonské hymně plakal.

"Já jsem si zasloužil vyhrát!" řekl sebejistě stotřicetikilový Francouz. Jenomže i v reportáži L´Equipe novináři uznali, že v Golden Score byl aktivnější Kamigawa.

Naštvání Francouze neopustilo ani při vyhlašování výsledků. Když mu na krk pověsili stříbrnou medaili, schoval obličej do obrovské dlaně a rozbrečel se. Hned potom, co dozněla japonská hymna, pódium opustil, přestože podle protokolu mělo následovat společné foto medailistů.

Další šanci na zápis do historie bude mít Riner zase za rok, kdy se světový šampionát koná v Rusku. Pokud se ve finále střetne znovu s Japoncem a znovu prohraje, už se nebude moci vymlouvat na ovlivňování rozhodčích diváky.

Zpravodajství z MS v judu

Přečtěte si všechno podstatné z MS šampionátu. Jak na prestižním turnaji dopadli čtyři čeští zástupci?

FOTIT SE NEBUDU. Teddy Riner hned po japonské hymně opustil pódium.

FOTIT SE NEBUDU. Teddy Riner hned po japonské hymně opustil pódium.

Autor:


Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ
Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ

r.v. 2015, naj. 78 400 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze