Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tygři jsou na lovu. A mapa atletického světa se díky nim mění

Keňský oštěpař Julius Yego se chlubí zlatem z MS v Pekingu. | foto: AP

1 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Keňan šampionem v oštěpu a jeho krajan triumfuje na trati 400 metrů překážek. Tři Číňané ve finále dálky, další běží na stovce pod 10 sekund a čínská štafeta končí hned za tou Boltovou. Výkony katarského výškaře spustily u něj doma vlnu a najednou se i v zemi ropy rodí výškařský potěr. Jamajčan závodí v disku. Mistrovství světa v Pekingu ukázalo: je tu atletická invaze a s ní konec stereotypů.

Afrika nemusí být už jen velmocí běhů a Čína zase zemí gymnastiky nebo stolního tenisu. Rychlonožky tmavé pleti už taky nemají monopol na nejkratší sprinty. Šampionát v Ptačím hnízdě zdůraznil globalizaci královny sportů.

„Co deset let se mix národností rozšiřuje,“ sleduje šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák a napůl žertem, spíš ale s reálnou předtuchou říká: „A bude hůř.“

Atletická federace IAAF nyní sdružuje 214 členů, jako zatím poslední přijala letos v srpnu Kosovo, ale první příčky medailových žebříčků předchozích šampionátů byly jednobarevné - mocnosti jim vládly.

Minule Rusové, předtím dlouhé roky Američané, ale v Pekingu, světe, div se, je první Keňa se sedmi zlatými, šesti stříbrnými a třemi bronzy. Ovšem už ne jen díky vytrvalostním běhům, na něž mají lehkonozí střízlíci patent; oštěpař Yego s překážkářem Bettem měnili v Pekingu pořádky.

Že by nový trend? Že by tradiční země objevily pro ně dřív netradiční disciplíny?

„Hází Keňan, Arab, kluk z Argentiny, Japonec nedávno udělal na mistrovství světa medaili,“ sleduje trojnásobný šampion olympiád Jan Železný a raduje se nad návratem oštěpu mezi atraktivní disciplíny. „Oštěp je určitý dar, ale s ním se může narodit celý svět.“ 

Medailové pořadí

1. Keňa 7 - 6 - 3 (4.) 

2. Jamajka 7 - 2 - 3 (3.) 

3. USA 6 - 6 - 6 (2.) 

4. Velká Británie 4 - 1 - 2 (7.) 

5. Etiopie 3 - 3 - 2 (6.) 

.. 

15. ČESKO 1 - 0 - 0 (8.) 

Medaile v pořadí zlatá, stříbrná, bronzová. V závorce pozice na předchozím mistrovství světa v Moskvě 2013.

Yego bral první lekce u počítače sledováním oštěpařských mistrů na YouTube, a aby si zažil správný úhel odhodu, vrhal přes zrezavělou fotbalovou bránu.

Byť je jeho národ předurčen pro vytrvalecké bitvy a právě těch se Afričané dosud drželi nejvíc, v krvi Keňanů je i cosi oštěpařského. „Vždyť se oštěpem tisíce let živili,“ připomíná Dvořák. „A teď se konečně našel jeden svalovec, který se rozhodl: Jdu a naučím se házet závodně. Motivace je zásadní, ve své zemi bojují o místo na slunci.“

Zuzana Hejnová létá přes překážky od 15 let, a právě proto je nad nimi znovu nejlepší na Zemi. „Mám zkušenosti a cit,“ říká.

Jenže pak mezi muže na stejné trati vtrhne „nezkušený“ Bett, bývalý volejbalista, a smete Rusa a Bahamana. „Přišli na to, že se dá dělat i něco jiného než jen maratony a krosy,“ poznamená Dvořák.

Ještě jeden faktor stojí za atletickým boomem. Talenty jsou k mání snad v každé zemi, ale mnohým doma chybějí podmínky i zázemí, a tak atletičtí tygři loví zahraniční trenéry s know-how a zkušenostmi.

Yega vede Fin Piironen a spolu s Egypťanem Abdelrahmanem, v Pekingu stříbrným, vytvořili silnou tréninkovou skupinu. Betta trénuje Jihoafričan Koetze, čínské dálkaře zase Američan Huntington, který před lety dovedl Mikea Powella až ke světovému rekordu.

A český šéftrenér v Pekingu uslyšel: Tomáši, nechcete trénovat naše diskaře a desetibojaře? Někdejšího světového rekordmana lákala íránská výprava.

Co on na to? „No ptal jsem se ředitele svazu, o kolik mi zvedne plat,“ směje se Dvořák. „Neumím si představit, že bych závodil nebo trénoval v jiném dresu.“

V dalších zemích s tím problém nemají. A mapa atletického světa se proto pomalu mění.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze