Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Změňme Davis Cup, volají Američané

29 2000
P r a h a, L i s a b o n - Daviscupový tým Spojených států prochází zemětřesením. Poté, co odstoupil dosavadní kapitán John McEnroe, nechali se slyšet i dva nejvýše postavení hráči USA, že svou účast v týmu zvažují. Jak Petu Samprasovi, tak také Andre Agassimu nevyhovuje dosavadní model soutěže. Oba v současné době bojují v Lisabonu na turnaji Masters a mají tedy poněkud jiné starosti, než je příští ročník DaviS Cupu. "Zatím jsem o tom nepřemýšlel. Rozhodnu až po tomto turnaji až budu sestavovat svůj program na další sezonu," řekl ke své možné neúčasti Sampras.

Oba zkušení reprezentanti byli sice odstoupením McEnroea zaskočeni, nicméně jeho důvody chápou. McEnroe byl velmi nespokojen s formátem nejpopulárnější tenisové soutěže družstev, neboť ten podle něj odrazuje hráče i diváky. S podobným názorem vystupují i Sampras a Agassi.

"Soutěž by se měla výrazně zjednodušit," řekl Sampras pro USA Today. "Ideální by bylo, kdyby šlo o týdenní záležitost, jako je Ryder Cup. Pak by bylo pro tenisové příznivce daleko jednodušší soutěž sledovat." Ryder Cup je každoroční setkání nejlepších golfistů z Evropy a Ameriky.

Také Agassi je pro výrazné zkrácení a zhuštění programu soutěže. Podle něj by měla být elitní skupina zredukována pouze na osmičku týmů, jež by se utkávaly pouze jednou za dva roky. V mezidobí by mohla probíhat kvalifikace. "Od založení Davis Cupu se sport hodně změnil," připomíná světová osmička. "Pravidla by se měla přizpůsobit hráčům a fandům," dodal v narážce na zdlouhavý průběh soutěže, jež se táhne prakticky po celý rok.

Letošní finále Davisova poháru se hraje 8.-10. prosince a postoupily do něj týmy Španělska a Austrálie.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze