Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Změlík zůstává sportovním nadšencem

1 2000
P r a h a - Stále méně reálně vidí olympijský vítěz z Barcelony Robert Změlík možnost, že by se vrátil k vrcholové atletice. Bývalý český rekordman v desetiboji nevylučuje, že se v příštím roce objeví na atletické dráze, chce si však podle svých slov především "zazávodit". Vrcholovému sportu dává stále menší naděje, ačkoliv ještě v létě loňského roku prohlásil, že olympiáda v Sydney je pro něj velká výzva. Na dráze se však neobjevil a v neděli v Praze na Slavii pouze v roli diváka sledoval závěrečné neúspěšné snažení některých českých atletů o splnění limitů.

Že je stále atletickým nadšencem, dokázal sérií pokusů v koulařském sektoru, které absolvoval jen v džínách a košili. Při nedávném natáčení medilónu o své osobě hodil diskem 42 a půl metru - na olympiádě v Atlantě hodil jen o necelý metr více. "Když člověk něco dělal s láskou, závodnická bláznivost z něj jen tak nevymizí," prohlásil český Atlet roku 1992.

"Chuť bych měl, ale jsem tak časově zaneprázdněn, že možnost návratu k desetiboji je zase méně reálná než vloni," pravil atlet, jehož již několik let plně vytěžuje soukromé podnikání v oblasti distribuce výrobků na bázi staročínské medicíny. "Navíc jsem ani za tak dlouhou dobu nevyléčil všechny zdravotní neduhy," naznačil Změlík, že se dosud nezbavil obtíží s kotníkem a ramenem, které jej pronásledovaly během sportovní dráhy.

"Naučil jsem se nikdy neříkat nikdy, ale do vrcholového sportu se už asi nevrátím," řekl Změlík s nezbytným 'asi'. Změlík vyznává heslo, že člověk má sportovat, dokud může. Sám se v současnosti udržuje v kondici spíše kolektivními sporty, ale v rodném Prostějově, kde se soutěží ve druhé atletické lize, už jej přemlouvali, aby začal závodit.

"Možná zkusím disciplíny, které my seděly. Kouli, disk, dálku, možná překážky," vyjmenoval Změlík. "O desetiboji uvažuji pouze v oblasti populárních jedermannů, vícebojů pro každého," přiznal Změlík, jenž podle svých odhadů tráví během každého měsíce čtyři dny v autě a stejně dlouho 'visí' na telefonu.

I přes akutní nedostatek času vnímá velice intenzívně dění v atletickém světě a svým způsobem i prožívá pokusy svého nástupce Tomáše Dvořáka o překonání desetibojařského milníku - hranice 9000 bodů. "Tomáš prožívá krásné atletické období. Drží se ve špičce pět nebo šest let, což v podstatě nikdo nedokázal," poznamenal Změlík na adresu nejvšestrannějšího atleta současnosti. "V koutku duše mu závidím, že se pohybuje tak blizoučko hranice, na kterou jsem si kdysi taky myslel," přiznal halový mistr světa z roku 1997.

Změlíkovo desetibojařské maximum z května 1992 v Götzisu činí 8627 bodů, jeho osobní rekordy v jednotlivých disciplínách dávají dohromady součet 9238 bodů. Toto číslo ze sebe jednatřicetiletý Změlík vysypal bez zaváhání, ačkoliv poslední desetiboj absolvoval na mistrovství světa v Aténách v roce 1997 a vůbec poslední atletický start zkusil v halové sezóně 1998 ve Stromovce při exhibičním hodinovém víceboji.

"Desetibojařská čísla mám v paměti pevně zafixována. Vždy jsem toužil po desetiboji, kterým bych jen o 200 bodů zaostával za maximálním součtem. Takový výkon by byl velmi dobrý, bohužel se mi tento sen hrubě nevydařil," zalitoval Změlík.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze