Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zmanipulovaný závod! křičel ve Valencii Fernando Alonso

Fernando Alonso před Velkou cenou Evropy | foto: AP

27 2010
V cíli byl osmý a zůstaly na něj čtyři body, zato jeho sok Hamilton skončil druhý a bodů bral osmnáct. Přitom před výjezdem safety car jeli za sebou. Jenže Brit zpomalovací auto předjel, poté se prohnal i kolem lékařského vozu, a před výměnou pneumatik získal náskok. Alonso doplatil na to, že dodržoval pravidla. "Je to ostuda! To není závodění," vztekal se Španěl v cíli svého domácího závodu.

Ne snad, že by sportovní komisaři FIA na Hamiltona zapomněli. Na upozornění týmu Ferrari, jenž zorganizoval sám pozorný Alonso, až moc odvážného pilota trestali.

Jenže standardním trestem za podobné provinění je průjezd boxovou uličkou a Hamilton ho dostal příkaz absolvovat až 14 kol po prohřešku. Měl tři kola na jeho splnění a ve stanovém limitu také do pitlane zabočil. Do té doby si však stihl před třetím Kobajašim vybudovat takový náskok, že se vrátil na trať na stejné příčce, na které ji opouštěl.

Hamilton zůstal druhý a udržel si pozici v čele celkového pořadí šampionátu, protože dokázal ve správnou chvíli porušit pravidla. To jeho dávný sok a kritik Alonso nemohl v cíli skousnout. Obzvlášť poté, co jemu stejně rychlé auto a podobný výsledek v kvalifikaci vynesly jen dvoubodovou odměnu.

"Odstartoval jsem výborně a držel třetí místo. Safety car vyjel v nevhodný moment, takže rozdělil pole těsně přede mnou a Hamiltonem. Byla to smůla, a on to vyřešil tak, že ho prostě předjel," vysvětloval nazlobený dvojnásobný mistr světa.


A ještě o něco víc hnul Alonsovi žlučí další Hamiltonův přestupek. "Poté pod žlutými vlajkami předjel zdravotnické auto. Jeli jsme metr od sebe, ale on byl v cíli druhý, já devátý. Kdyby nepředjel safety car, byl by osmý."

Podle Alonsa to vypadalo, jako by se komisaři závodu prostě rozhodli srazit jeho tým k zemi. Práci rozhodčích Velké ceny vidí jako velmi špatnou. "Byli asi poslední na světě, kdo zjistil, že Hamilton předjížděl auto, která nesmí. Nechápu, co tam dělali a nechápu, proč mu všechno vždy prochází."

Znechucený Alonso už jen suše zkonstatoval poznatek, který si odnesl z kontroverzního závodu: "Dodržovat pravidla se ve formuli 1 nevyplácí. Je to smutné, ale je to tak."

Slabou útěchou pro Alonsa bylo, že se po potrestání skupinu devíti jezdců za porušení pravidel jízdy za safety car posunul na osmou příčkou a namísto dvou bral čtyři body.

Výsledky závodu najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze