Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlínské házenkářky dál povede trenér Sabadka. Co evropské poháry?

Peter Sabadka, trenér zlínských házenkářek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

1 2016
Peter Sabadka načne u interligových házenkářek Zlína už čtvrtou sezonu. Klub sonduje možnost účasti v evropských pohárech.

Kádr interligových házenkářek Zlína pro příští sezonu se ještě tvoří. Jisté ale je, že tým bude stejně v předešlých třech sezonách trénovat Peter Sabadka.

„Nebyl důvod něco měnit,“ řekla členka nejužšího vedení Daniela Sobieská. Klub uplatnil na služby bývalého kouče slovenské reprezentace opci už v minulé sezoně a prodloužil s ním smlouvu do června 2017. A výsledky poslední sezony jeho pozici jenom upevnily.

„Cíl jsme splnili. Postoupili jsme do play-off, byť kvůli velké marodce to bylo složitější,“ cení si Sobieská čtvrtého místa mezi českými účastnicemi mezinárodní soutěže. „Mezi námi a medailistkami je rozdíl čtyř milionů korun v rozpočtu.“

Zlínské házenkářky se navíc musely před rokem vyrovnat s odchodem generálního partnera, společnosti Unimarco.

„Trpíme handicapem, že nemáme od veřejných institucí přímou podporu dospělého sportu. Finance dokážeme nějak sehnat, ale nemůžeme plánovat v delším horizontu,“ stýská si Sobieská. Na mysli má také evropské poháry. „Pro hráčky by to byl přínos, vyzkoušely by si jiný styl házené. Pro diváky by byla utkání atraktivní.“

Od poslední účasti zlínských házenkářek v Poháru vítězů pohárů a zápasů s rumunskou Valceou uplynulo už dlouhých 14 let. „Mohli jsme si je v minulých letech zahrát, ale nebylo jisté, že bychom dostáli závazkům,“ upozornila Sobieská.

Přihláška na příští ročník evropských pohárů je pořád ve hře. „Chceme jednat o případné pomoci města. Zatím jsme na začátku,“ prozradila Sobieská.

Ať už se klub vrátí do Evropy, či nikoli, bude pokračovat v trendu začleňování vlastních odchovankyň do družstva dospělých. Přípravu začnou čtyři dorostenky.

„S mládeží pracujeme dobře,“ pochvaluje si Sobieská. „Jinou cestu ani nemáme.“

Juniorka vyhrála suverénně 1. ligu žen a stala se bohatou zásobárnou interligového áčka v časech zranění. Zlín zvažuje, že příští sezonu do 1. ligy nasadí starší dorostenky.

„Při vší úctě, liga starších dorostenek nemá pro nás význam. Kvalitu má sotva pár zápasů,“ vyložila Sobieská. Oproti předešlým sezonám přitom podle Sobieské nehrozí, že by A-tým ztratil svoje tahounky.

„Klíčové hráčky jsou pod smlouvami. Můžou odejít hráčky, které se necítí tolik vytížené,“ uvedla zlínská funkcionářka.

Možné jsou naopak návraty bývalých opor. Za Zlín by tak mohly znovu hrát Lenka Hradilová, která je po svém konci v německém Koblenzi bez angažmá, a Andrea Očadlíková, jež v Porubě paběrkovala.

„S Lenkou jsme jednali zatím jen neformálně. U Andrey je to složitější, protože dostudovala vysokou školu, a nevíme, jaké má plány,“ dodala Sobieská.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze