Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fejfar a Fulín obhájili vítězství ve Zlatém volantu

Václav Fejfar | foto: Petr Janeček, MAFRA

16 2014
Jen dva automobiloví závodníci dokázali obhájit loňská vítězství v anketě Zlatý volant. Stejně jako před rokem cenu pro nejlepšího jezdce své kategorie získali autokrosař Václav Fejfar a Petr Fulín, jenž opět ovládl závody na okruzích.

Další tři hlavní kategorie mají nové či staronové vítěze, ke změně došlo i ve Zlatých řidítkách. Cenu pro nejlepšího motocyklového jezdce dnes převzal freestylový motokrosař Libor Podmol.

Fulínovi k obhajobě vítězství ve 38. ročníku ankety, která byla dnes vyhlášena v pražském Top hotelu, pomohl triumf v Evropském poháru cestovních vozů ETCC. Autokrosař Fejfar, letošní kontinentální vicemistr v kategorii Touring autokross, anketu ovládl už počtvrté za sebou.

Čtyřleté kralování Jana Kopeckého v kategorii rallye se podařilo ukončit Martinu Prokopovi. Jediný český pravidelný účastník seriálu mistrovství světa se tak vrátil na pomyslný trůn po pěti letech. Uspěl i jeho spolujezdec Jan Tománek.

Králem vrchů byl korunován pátý v ME v kategorii II Miloš Beneš. Jediným nováčkem mezi letošními premianty byl motokárista Adam Kout, jenž se může pochlubit druhou příčkou v evropském šampionátu třídy Superkart.

Cenu Elišky Junkové pro nejúspěšnější ženu převzala Gabriela Sajlerová (11. v ME v závodech do vrchu v kategorii II a vítězka Dámského poháru). Pro Cenu Jiřího Sedláře určenou nejlepšímu jezdci do 23 let si na pódium přišel talentovaný autokrosař Filip Šmíd. Speed Award náleží stejně jako v předešlých dvou letech Janu Charouzovi.

Motocyklová Zlatá řídítka pevně sevřel bronzový v mistrovství světa ve freestyle motokrosu Podmol, jemuž zranění zabránilo zaútočit na nejvyšší příčku. Menší repliky trofeje si odnesli jezdci MS v silničních závodech ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil a Karel Hanika.

Laureátem Ceny Františka Šťastného za zásluhy o motocyklový sport byl vyhlášen Květoslav Mašita, v jehož sbírce je mj. deset titulů mistra Evropy v enduru a šestinásobné vítězství ve Světové trofeji při Šestidenní. Sedmašedesátiletý Mašita byl v listopadu jako první Čech uveden mezi Legendy Mezinárodní motocyklové federace.

38. ročník ankety Zlatý volant:

Závody na okruzích: 1. Petr Fulín 222, 2. Adam Lacko 120, 3. Michal Matějovský 72, 4. Tomáš Kostka 64, 5. Jan Charouz 48, 6. David Vršecký 45.
Automobilové soutěže a maratony: 1. Martin Prokop 216, 2. Jan Kopecký 183, 3. Václav Pech 180, 4. Aleš Loprais 44, 5. Jaromír Tomaštík 42, 6. Jiří Kalista 23.
Závody do vrchu: 1. Miloš Beneš 156, 2. Jaromír Malý 80, 3. Dan Michl 75, 4. Václav Janík 63, 5. Josef Michl 36, 6. Otakar Krámský 36.
Autokros a rallyekros: 1. Václav Fejfar 159, 2. Ladislav Hanák 126, 3. Jakub Kubíček 119, 4. Roman Častoral 55, 5. Miroslav Neumann 31, 6. Jaroslav Hošek 23.
Motokáry: 1. Adam Kout 162, 2. Patrik Hájek 115, 3. Jan Midrla 90, 4. Zdeněk Gróman 44, 5. Jakub Kadlčák 35, 6. Tomáš Korený 20.
Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): Gabriela Sajlerová.
Cena Jiřího Sedláře (pro jezdce do 23 let): Filip Šmíd.
Cena Zdeňka Vojtěcha (za přínos motoristickému sportu): Svatopluk Kvaizar.
Spolujezdec roku: Jan Tománek.
Speed Award: Jan Charouz.
Čin roku: Petr Kačírek, Jaroslav Petrásek a Vojtěch Štajf.
9. ročník ankety Zlatá řídítka: 1. Libor Podmol 163, 2. Jakub Kornfeil 116, 3. Karel Hanika 53, 4. Václav Milík 44, 5. Karel Abraham 38, 6. Petr Bartoš 32.
Cena Františka Šťastného (za přínos motocyklovému sportu): Květoslav Mašita.
Fotografická soutěž o Zlaté oko: Marian Chytka - Surfování na duně (Abú Zabí challenge rallye).

Autor:


Témata: Tomáš Kostka
Najdete na iDNES.czmobilní verze