Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatý Novákův rok mezi maratonci. Moje nejlepší sezona, říká lyžař

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

14 2015
Šťastná sedmička v pořadí UgraSki maratonu popřála karlovarskému běžci na lyžích Petru Novákovi jako první v cíli posledního dílu FIS Marathon Cupu k premiérovému prvenství v celkovém hodnocení laufařského seriálu.

Téměř v jedné linii, srovnaní vedle sebe dojížděli do cíle ruského UgraSki maratonu coby posledního dílu laufařského seriálu FIS Marathon Cupu první dva lyžaři průběžného hodnocení. Francouz Benoit Chavet sice Petra Nováka v Chanty Mansijsku o pár desetin předstihl, sedmé místo však českému běžci na lyžích stačilo, aby si podržel červené číslo vedoucího závodníka a sezonu zakončil jako celkový vítěz seriálu s pohodlným náskokem padesátky bodů na druhého Chaveta.

„Letošní sezona byla pro mě ta vůbec nejlepší,“ radoval se karlovarský lyžař v cíli. Celému seriálu letos kraloval, postupně si vytvořil takový náskok, že o triumf ve FIS Marathon Cupu mohl Nováka obrat už jen Francouz Chavet.

Obhajoba červeného čísla se od vás v Rusku čekala, neoslabilo to v cíli trochu radost z celkového vítězství?
Očekávat se to mohlo, nic jistého jsem ale dopředu neměl.

A potvrdilo se to někde na trati?
V jednu chvíli jsem měl trochu nahnáno, zrovna jsem se dostal dozadu, až na konec prvního balíku a v tu chvíli byli zrovna vepředu Francouzi, kteří si toho všimli a pokusili se pole hned roztrhat. To se jim sice povedlo, ale naštěstí pro mě utrhli taky Chaveta. Byl asi už taky trochu unavený, jako já. Z první skupiny za chvilku odpadl a já si ho mohl dojet. Dál jsme už jeli spolu.

Chavet skončil už po několikáté v celkovém pořadí druhý, popřál vám vůbec k titulu?
Samozřejmě. Na trati sice soupeříme, ale jinak jsme kamarádi a respektujeme se. V žádném případě mezi námi není taková rivalita, abychom se navzájem nepouštěli do stopy nebo se nějak ohrožovali kontaktem. To tady ale platí obecně. Jsem rád, že můžu lyžovat v takové společnosti.

Jaký vůbec byl poslední závod sezony?
Panovaly šílené podmínky, až do startu jsme nevěděli, co a jak se pojede. Nakonec se trať výrazně zkrátila, jelo se na čtyřech okruzích a na trati se nám tak motali závodníci, kteří byli o kolo zpátky. Byla to dost divočina (smích).

Petr Novák

A jaká byla celá sezona?
Určitě moje nejlepší. Celou dobu se mi jezdilo výborně, možná tomu chybělo jen víc dílčích vítězství. Mockrát mi chyběl jen kousíček. Jinak z mé strany to ale byly vyrovnané výkony, horší výsledek jsem zajel jen v Americe na Birkenbeineru, tam jsem měl ale horší materiál a s tím se toho moc dělat nedalo.

Proto jste si taky půjčoval teď do Ruska na tu vodu lyže od Aleše Razýma. Využil jste je?
Využil. A taky jsem mu hned po závodě za ně děkoval. Takže Aleši, ještě jednou díky! Zachránil jsi mě...

...před aprílovým počasím.
Dva dny tady počasí celkem šlo, ale den před závodem začalo pršet, takže pořadatelé trať uzavřeli a ráno rozhodli o náhradní trati, kterou jsem si předtím ani neprojel. Trať byla měkká, strašně se bořila. Hlavní ale je, že se závod odjel.

A vy teď můžete konečně běžky na chvilku zavřít do garáže.
Až do začátku března mi to jezdilo, pak už jsem se cítil dost unavený a nebylo to úplně ono.

To by asi mohl říct i Chavet.
Taky jsem se musel víc soustředit na taktiku a pohlídat si ho. Abych zajel v Rusku nějaký lepší výsledek, na to už jsem prostě neměl.

Ono podržet si špičkovou formu téměř půl roku, to asi úplně nejde. Vám se to přesto podařilo. Jak?
Především jsem byl celou dobu zdravý. Závodit tak dlouhou dobu, to pro mě bylo nové a musel jsem si zvyknout na jiný rytmus mezi závody, jiný režim, naučit se víc odpočívat. I v sezoně se dá občas najít místo a potrénovat, tady se toho ale moc udělat nedalo.

Takže vás asi nemrzí, že jste nebyl na mistrovství světa ve Falunu.
Když jsem to viděl, tak ani ne. Byly tam podobně šílené podmínky, na té padesátce byly podmínky snad ještě horší než teď v Rusku. Pro diváka to byl ale samozřejmě jinak pěkný závod. A štafeta? Do té bych samozřejmě nastoupil, kdyby byl zájem. Ale nějak nebyl (usměje se), tak jsem to ani neřešil.

Petr Novák

V dohledné době už asi začnete řešit příští sezonu, jaká bude?
To se rozhodne až podle konkrétních nabídek.

Bude mezi nimi i ta od Lukáše Bauera a jeho Team Pioneer Investments?
S Lukášem jsme o naší spolupráci mluvili už loni, teď bude záležet na jeho představách o nové podobě týmu. Také jeho čeká vlna jednání a od nich teprve se bude zřejmě všechno odvíjet.

Chcete se víc soustředit i na závody série Ski Classics, takže tým by se tady hodil.
To je jasné, tým je speciálně tady obrovská pomoc. Dá se jezdit samozřejmě i bez něj, ale je v tom obrovský rozdíl. Člověk si musí zajistit spoustu věcí a taky to stojí dost peněz.

Ty by se hodily, když pro příští sezonu je vaším hlavním cílem Vasův běh, že?
Měl by to být jeden z mých hlavních vrcholů, to je pravda.

Jak tomu podřídíte přípravu?
Zaměřím se víc na klasiku, což v tomhle případě znamená soupaž. Během posledních tří, čtyř let jsem na ní v přípravě až tolik nepracoval, tak doufám, že se v ní letos ještě o kousíček posunu.

Víc laufů plánujete ve FIS Marathon Cupu, nebo se soustředíte spíš na Ski Classics?
Závodní kalendář budu teprve sestavovat, obě série se budou pro příští ročník trochu měnit. I teď v Rusku kolem toho probíhala nějaká jednání.Najdete na iDNES.czmobilní verze