Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatý kanár pro Nováka

4 2000
P ř e r o v - Nebyla to letos s českým tenisem taková sláva jako dřív, ale něco i v posledním roce století stálo za ocenění v anketě Zlatý kanár.
Nebyla to letos s českým tenisem taková sláva jako dřív, ale něco i v posledním roce století stálo za ocenění v anketě Zlatý kanár. Sto deset nynějších i bývalých funkcionářů, trenérů, novinářů a sponzorů hledalo nejlepší tenisty sezony - druhé za sebou, v níž žádný český hráč nezískal grandslamový titul mezi dospělými. To se až do loňska přihodilo naposledy v roce 1975. Našla se však nejlepší hráčka a příslib do budoucna v sedmnáctileté Daniele Bedáňové, která v říjnu získala první titul z WTA Tour v Bratislavě. Zatímco v ženské kategorii to vypadalo jako při volbách amerického prezidenta - Bedáňová vyhrála dosud nejtěsnějším rozdílem, jen o dva hlasy před loňskou premiantkou Hrdličkovou -, věkem ještě juniorka uchvátila v kategorii nejkvalitnějšího postupu na žebříčku všechny. "Musím najít ty dva hlasy, které rozhodly pro mě, ale nevím, jak na to," žertovala viditelně šťastná Bedáňová. V Jiřím Novákovi, coby nejlepším hráči druhý rok za sebou, se uznal hlavně povedený Davisův pohár, kde pětadvacetiletý tenista porazil Američana Samprase i Brita Henmana, a polovina deblového páru s Davidem Riklem. Novák získal i absolutní cenu, Zlatého kanára pro osobnost roku. Poprvé se určoval nejlepší tým - čtvrtfinalisty v Davis Cupu i finalistky ve Fed Cupu porazilo družstvo mistryň světa do 16 let. "Máme na čem stavět," řekl organizátor sobotního slavnostního vyhlášení v Přerově, prezident zdejšího klubu Petr Huťka. Mezitím ovšem kdosi připomněl: "A víte, že ve středu to bude už dvacet let, co jsme vyhráli Davis Cup?"

VÝSLEDKY ANKETY ZLATÝ KANÁR

Zlatý kanár: 1. Novák 61 hlasů, 2. Bedáňová 30, 3. Novák - Rikl (všichni Prostějov) 13, 4. Hrdličková (Neridé) 4.

Nejlepší hráč: 1. Novák 104, 2. Vaněk (Sparta Praha) 4, 3. Damm (I. ČLTK Praha) 1.

Nejlepší hráčka: 1. Bedáňová 56, 2. Hrdličková 54.

Nejkvalitnější postup na žebříčku ATP: 1. Vaněk 105, 2. Vik 3, 3. Tabara (oba Prostějov) 1.

Nejkvalitnější postup na žebříčku WTA: 1. Bedáňová 110.

Talent roku: Minář (I. ČLTK) 74 a Strýcová (Plzeň) 81.

Tým roku: 1. dívky do 16 let, mistryně světa (Cetkovská, Janásková, Birnerová, kapitán Kotyza) 42, 2. Fed Cup (Bedáňová, Hrdličková, Chládková, Gerši, kapitán Šimbera) 36, 3. Davis Cup (Novák, Doseděl, Rikl, Ulihrach, Damm, kapitán Kukal) 27.

Nejlepší tenista na vozíčku: Brychta (TC Brno) - tuto kategorii určuje Český tenisový svaz vozíčkářů VIII. ročníku ankety časopisu Tenis se zúčastnilo 110 hlasujících


Autor:


Témata: Výsledky Tenis
Najdete na iDNES.czmobilní verze