Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatou stuhu vyhrál Švéd Ljung

28 2003
Pardubice - Nejstaršímu juniorskému plochodrážnímu závodu na světě vládnou Seveřané. S výjimkou předloňského roku, kdy triumfoval domácí Lukáš Dryml, se na nejvyšším stupínku střídají Finové či Švédové. Tím zatím posledním je Peter Ljung. „Závodit před tolika lidmi na tak výborné dráze a ještě k tomu vyhrát, to je nádherný pocit,“ rozplýval se plošinář, který se letos podílel na senzačním vítězství Švédska v mistrovství světa družstev.

Ljung splnil roli největšího favorita. Bleskurychle startoval a pak už se jen soupeřům vzdaloval.

„Starty mám obvykle velmi dobré. Tentokrát mi pomohla i dráha. Mám rád široké ovály,“ pronesl Ljung. „Vloni jsem v anglické lize závodil za Eastbourne. Jenže tam je malá dráha a dopadl jsem bídně. Vyhodili mě,“ dodal.

Cestu k vítězství Ljungovi ulehčil Angličan Chris Harris. Letošní juniorský vicemistr světa měl být jeho největším konkurentem, ale cestu do Svítkova nenašel. „Jel v Anglii šampionát nejlepších jezdců Premier League,“ vysvětlil Harrisovu absenci tiskový mluvčí závodu Petr Moravec.

A tak vycházející hvězda švédské ploché dráhy, která letos už okusila i závod Grand Prix, neměla sobě rovného konkurenta. Ljunga nezbrzdily ani zdravotní problémy, kvůli nimž obsadil před dvěma týdny ve finále světového šampionátu juniorů až 10. místo a od té doby nezávodil. „Mám na noze spálenou kůži. Naštěstí při jízdě to moc necítím, ale při chůzi noha dost bolí,“ prozradil Ljung.

Navzdory zdravotnímu handicapu prošel Švéd závodem jako nůž máslem. Neuspěl pouze v jediné jízdě, kdy prohrál s Němcem Hefenbrockem. „Zvedl se mi motocykl. Raději jsem neriskoval, i druhé místo mi stačilo k postupu do finále,“ řekl Ljung.

Svou suverenitu potvrdil i ve finále. Naopak velký boj se rozpoutal o druhé místo mezi šestnáctiletým Němcem Michaelem Hertrichem a Polákem Adrianem Miedzinskim. Rozhodla ho až poslední zatáčka, v níž se na stříbrnou příčku protlačil Miedzinski.

Čtvrté místo zbylo stejně jako vloni na nejúspěšnějšího českého jezdce, domácího Tomáše Suchánka. V základních jízdách byl stejně úspěšný jako Ljung. Čtyřikrát vyhrál a prohrál pouze se Švédem. Ve finále se mu však nevydařil start a boj o medailové příčky sledoval jen zpovzdálí.

Výsledky 29. Zlaté stuhy juniorů: 1. Ljung (Švéd.), 2. Miedziňski (Pol.), 3. Hertrich (Něm.), 4. Suchánek, 5. Fencl, ... 9. Tomíček, 10. Jaroš, 15. Simota (vš. ČR).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze