Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlaté vábení si žádá oběť

23 2000
P r a h a - Před elitními světovými atlety stojí zásadní otázka. Čemu dát přednost? Olympijskému závodu, který se koná jednou za čtyři roky a může přinést dlouholetou slávu? Anebo se honit za podílem z tučného jackpotu Zlaté ligy, kde je v banku padesát kilogramů zlata? Co takhle riskovat a zkusit zvládnout obojí? "Kdo chce mermomocí vydělat, objede všechny mítinky a pak bude doufat, že na olympiádě nějak dopadne," řekl Jan Pospíšil, trenér a manažer oštěpařské hvězdy, Jana Železného.

Zlatá liga, série sedmi prestižních a bohatých mítinků, začíná dnes v Paříži. Právo na část z padesáti kilogramů zlata bude mít každý, kdo vyhraje aspoň pět mítinků ze sedmi. To je novinka. V minulosti bylo třeba vyhrát všechny závody.

Čtyři díly seriálu se konají v srpnu a na začátku září, včetně slavné curyšské Weltklasse. Letos tento termín koliduje s obdobím vhodným pro trénink na olympijské hry, jejichž atletická část v Sydney začíná 22. září.

"Čtyři až šest týdnů předem je třeba zhuštěné přípravy směrem k vrcholné akci," vysvětlil Pospíšil. "Od poloviny srpna je hodně mítinků, bude obrovský problém to skloubit." Českým reprezentantům Zlatá liga příliš potíží nenadělá. Ve startovních listinách hlavních disciplín na páteční mítink v Paříži je zatím uveden jenom koulař Miroslav Menc.

Poběží i půlkařka Ludmila Formanová, ale osmisetmetrová trať letos do programu Zlaté ligy nepatří. Formanová se už vydá jenom do Curychu. "Je to pro mě lepší. Loni jsem sháněla body, letos budu mít dost času na trénink," řekla.

Ve světě už kvůli termínové kolizi vznikl vážný konflikt. Šéf keňského olympijského výboru Kipchoge Keino v lednu oznámil, že keňští atleti, kteří šest týdnů před olympiádou odmítnou nastoupit centrální přípravu, nebudou startovat na olympijských hrách.
V podstatě to znamená zákaz závodů včetně lukrativních startů ve Zlaté lize. "Pokud zakážou závodit, nebude keňský tým v Sydney stát za moc," reagoval tehdy Frederico Rosa, který jako manažer zastupuje například Paula Tergata, pětinásobného světového šampiona v krosu.

V Česku takový problém určitě nevznikne. "Já i svaz jsme zásadními nepřáteli administrativních opatření," prohlásil Karel Pilný, předseda svazu. Situaci usnadňuje, že hodně reprezentačních opor závodí v disciplínách, které letos nejsou součástí Zlaté ligy. Kromě Formanové se to týká i oštěpaře Železného, trojskokanky Šárky Kašpárkové nebo výškařky Zuzany Hlavoňové. "Jsem rád, že výška není na programu," řekl Libor Varhaník, manažer Hlavoňové. "Jsem přesvědčen, že letos si atleti budou muset zvolit prioritu."


MÍTINKY ZLATÉ LIGY: 23. června PAŘÍŽ, 30. června ŘÍM, 28. července OSLO, 11. srpna CURYCH, 18. srpna MONAKO, 25. srpna BRUSEL, 1. září BERLÍN

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze