Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlaté tretře bude padesát. Přinesou dort Bolt, Powell i Gay?

PŘÍZEŇ FANOUŠKŮ. Si umí užít i Asafa Powell. | foto: MF DNES

28 2010
Má nejrychlejší nohy na světě, ale nešikovné ruce. Usain Bolt cestou na letiště rozbil svoji křišťálovou Zlatou tretru a pak organizátorům volal: Nemáte náhradní? "Aspoň má důvod přijet i příště," těšil se Alfonz Juck, sportovní manažer mítinku. A příště, to bude rok, kdy Tretra uslyší: Všechno nejlepší k narozeninám!

Jubilejní 50. ročník už hledá termín (aby vyhovoval Boltovi), ale na narozeninovém dortu chtějí mít opravdu exkluzivní polevu.

Důraz zůstane na sprinterských tratích. A kdo z megahvězd sprintů vítkovický tartan ještě neokusil? Jedině Američan Tyson Gay. "Možná to zkusíme s ním," dumal Juck. "Jenže u nej nikdy nevíte, na čem jste, on ještě ani letos pořádně neřekl, kde poběží."

Momentálně zvažuje svůj start na Diamantové lize v New Yorku, kde se však nechce střetnout s Boltem. " Je složité s Tysonem se dohodnout, abychom mohli dopředu jeho start propagovat," říká Juck.

V hlavě hlavního lobbisty Tretry se přesto rodí odvážný plán - Bolt, Powell i Gay současně v Ostravě.

"Může být, není to vyloučené," říká. Ale zapomeňte na jejich společný závod, zvlášť v roce mistrovství světa a navíc tak brzo v sezoně. "To je absolutně vyloučené!" vypálil Juck.

"Kdybychom byli červencový mítink, nebo termín po velkém šampionátu, pak ano, ale my nechceme měnit."

Jak by se vám ale líbila třeba takováto ostravská kombinace: 100 metrů s Powellem, 200 metrů s Boltem, 300 metrů s Gayem? To ještě nikde na světě nebylo.

Technických disciplín bylo v poslední době na Tretře poskrovnu, ve čtvrtek patřily do hlavního programu jen tři. To se patrně nezmění. Možná se tu příští rok objeví nejlepší světoví oštěpaři, v ohrožení je naopak výška žen.

"Možná ji otočíme na muže," uvažoval sportovní manažer mítinku. "Jenže ti teď nic neskáčou, 224 centimetrů, vítězný výkon z Diamantové ligy v Šanghaji, by nikoho neoslovilo."

Jistě, v Ostravě dál touží po získání diamantového lesku a zařazení do Diamantové ligy. Jenže současný program seriálu je smluvně vázaný do roku 2012. Aby měli Ostravští šanci dříve , musel by některý mítink zkrachovat. "Nic není hotové, jistotu nemá žádný mítink," věří nicméně Juck.

"Určitě bychom tam chtěli," potvrdil ředitel mítinku Jan Železný. "Jsme na špičkové úrovni z více hledisek. Jen to počasí... Jednou se na nás ale slunce usměje, a to už, doufám, budeme v Diamantové lize."

Ovšem ať dopadnou na diplomatickém poli jakkoli, Bolt slibuje: "Za rok se jednoznačně vrátím." Pro tu Tretru, přece...

Autoři: ,


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze