Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Od Youtube až ke světovému zlatu. Yega chce Vadlejch v Ostravě porazit

REKORDMAN. Keňský oštěpař Julius Yego sice v Moskvě překonal vlastní národní rekord, přesto mu to na medaili nestačilo. Posledním hodem ho ze stupňů vítězů srazil Dmitrij Tarabin. | foto: Reuters

19 2016
Přesně v 18:40 začne v pátek oštěpařský souboj na 55. ročníku Zlaté tretry. A bude to souboj třaskavý. Aktuální světová jednička Jakub Vadlejch bude chtít vrátit loňskou porážku současnému mistrovi světa - Keňanovi Juliusi Yegovi.

Keňa - africká země proslulá skvělými běžci jako jsou David Rudisha, Pamela Jelimová, Samuel Wanjiru, Janeth Jepkosgeiová a mnoho dalších. Vždyť i Američan Bernard Lagat pochází z Keni.

A pak je tady jeden oštěpař.

Julius Yego se v roce 2004 díval na olympijské hry v Aténách a upoutal jej jistý mladý Nor. Andreas Thorkildsen tehdy vyhrál olympijské hry, ale během závodu tam několikrát zasvítily i dvě české vlajky - u olympijského a světového rekordu stálo jméno Jan Železný.

Keňský oštěpař Julius Yego se chlubí zlatem z MS v Pekingu.
SNAD POLETÍ DALEKO. Český oštěpař Jakub Vadlejch se soustředí na svůj pokus v

Julius Yego a Jakub Vadlejch se představí na 55. ročníku Zlaté tretry.

„A k oběma jsem vzhlížel. Díval jsem se na Youtube a piloval techniku podle nich,“ přiznal sedmadvacetiletý atlet.

Tehdy jej napadlo, že by mohl taky zkusit oštěp, vždyť mu od mala šlo házení.

Vším.

„Rád jsem házel s čímkoliv, vlastně jsem se narodil jako oštěpař. Když jsme hráli fotbal, dávali mě házet auty, protože jsem dokázal balon dohodit hrozně daleko,“ smál se na čtvrteční tiskové konferenci v Ostravě.

V roce 2006 už se stal národním šampionem v juniorech, překonal i národní rekord v téže kategorii, když hodil 67 metrů. V devatenácti už se poprvé stal šampionem své země v dospělé kategorii a výkonnostně stoupal dál. Vyhrál africký šampionát, Hry Commonwealthu a v loňském roce výkonem 92 metrů 72 centimetrů i světový šampionát.

Zatímco loni přijížděl do Ostravy jako keňský rekordman, letos se sem vracel jako mistr světa. „Cítím se dobře, takže zítra očekávám dobrý výsledek,“ varoval své soupeře.

V roce 2012 navázal spolupráci s finským koučem Petterim Piironenem. „A od té doby se pořád zlepšuju. Sice spolu netrávíme fyzicky tolik času, protože mi většinu tréninkových plánů posílá, ale třeba teď jsme spolu absolvovali soustředění v Jižní Africe. Doma mám navíc ještě jednoho trenéra, který dohlíží na mou fyzickou přípravu,“ vysvětloval Yego.

Fotogalerie

Teď už Youtube nesleduje tolik jako zamlada, přesto se sem tam podívá na své hody, aby se poučil z chyb.

V Ostravě se setkal i se svým idolem z mládí Janem Železným, se kterým si udělal populární selfie. „Nejsem na tom tak dobře technicky, jako byl on, nemůžu se s ním vůbec srovnávat a ani uvažovat o světovém rekordu. Hrozně si ho vážím za to, co všechno v oštěpu dokázal,“ přiznal.

Úkol „Porazit Yega“ bude mít v Ostravě lídr světových tabulek Jakub Vadlejch. Ten se po návratu z Asie, kde v Šanghaji absolvoval mítink Diamantové ligy (skončil druhý), cítí líp než na východě.

„Počítám, že bude tradičně skvělá atmosféra a já udělám vše proto, abych domácí publikum potěšil. Bude to pro mě nová pozice nastupovat jako lídr tabulek, ale nepřeceňuju to,“ říká.

Na začátku sezony je každý v trochu jiné fázi přípravy. Někteří oštěpaři teprve začínají házet, Vadlejch už v Africe absolvoval dva závody během soustředění. „Ale pořád ještě mám co zlepšovat. Zatím nepřišel hod, kdy bych cítil, že bylo všechno dokonalé. Nicméně bylo vidět, že budu mít na to házet dobře a daleko,“ těší šestadvacetiletého Čecha.

Ten loni vstupoval do světového šampionátu v Pekingu jako černý kůň soutěže. Jenže první dva pokusy se mu nepovedly a třetí sudí sporně posoudili jako přešlap. A tak se sbalil a odletěl domů.

Právě nevyrovnanost výkonů ho po celou kariéru provází. „I proto jsem začal spolupracovat s psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou, díky tomu podle mě nastal velký průlom. Asi jsem vždycky měl na to, abych házel s nejlepšími, ale většinou selhala právě hlava. Snad to do budoucna bude fungovat,“ přeje si.

Zafunguje to v pátek v Ostravě?Najdete na iDNES.czmobilní verze