Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tretra má další hvězdu. Olympijský vítěz Van Niekerk poběží třístovku

NOVÝ REKORD. Od roku 1955 drželi světový rekord na 400 metrů nepřetržitě američtí běžci. Překonal je až Wayde van Niekerk, sprinter z Jižní Afriky | foto: AP

6 2017
Vítěz z olympijských her v Rio de Janeiru a úřadující mistr světa na 400 metrů Jihoafričan Wayde van Niekerk je další hvězdou, která se 28. června představí na atletickém mítinku Zlatá tretra v Ostravě.

„Van Niekerk před srpnovým světovým šampionátem v Londýně moc startovat nebude, takže o to je jeho start v Ostravě cennější,“ řekl manažer Tretry Alfonz Juck.

„Je to obrovská hvězda. Loni předvedl na olympiádě největší výkon v atletice. Nečekal jsem, že světový rekord na čtyřstovce padne tak rychle,“ připomněl ředitel Tretry Jan Železný, že Van Niekerk časem 43,03 vteřiny překonal světový rekord Michaela Johnsona.

Fotogalerie

Jihoafričan bude v Ostravě soupeřem českého rekordmana Pavla Masláka v závodě na 300 metrů. Pro Van Niekerka by to měla být jediná třístovka v roce.

„Třístovka je skvělá disciplína, abych během letošní náročné sezony zjistil, v jaké jsem formě,“ vzkázal Wayde Van Niekerk přes organizátory. „Měl bych tak získat informaci, kde se nacházím v souvislosti s možnými výkony na dvě stě a čtyři sta metrů.“

Van Niekerk zvažuje, že oba tyto běhy absolvuje na mistrovství světa v Londýně.

Juck uvedl, že závod na 300 metrů bude vhodný i pro Pavla Masláka. „O víkendu před Tretrou by měl na Evropském poháru v Lille běžet dvě čtyřstovky a ještě štafetu, takže kratší trať je pro něj nejlepší řešení.“

Van Niekerk je po Mo Farahovi, čtyřnásobném olympijském vítězi na 5000 a 10 000 metrů, další mimořádnou atletickou postavou současnosti.

A stále je ve hře i ostravský start Usaina Bolta. „Minulý týden byl na vyšetření u známého doktora Wolfartha, který mu dal zelenou, aby naplno trénoval,“ řekl Alfonz Juck. „Vše je nastavené dobře, ale čekáme na definitivní potvrzení z jeho tábora.“

Petr Chytil z pořádající společnosti TK Plus zdůraznil, že organizátoři mají zájem, aby Bolt v Ostravě byl. „Jednání probíhají,“ dodal. Pokud Bolt na Tretru dorazí, tak poběží sto metrů. „Řekl jasně, že během této sezony se chce zaměřit jen na stovku a štafety,“ řekl Alfonz Juck.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze