Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt, Farah, Van Niekerk. Zlatá tretra přivítá tři nejlepší atlety světa

Jamajský sprinter Usain Bolt na loňském mítinku Zlatá tretra. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

20 2017
Tradičně skvělé obsazení bude mít atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě. Uskuteční se už příští týden ve středu, přičemž o den dříve se utkají kladiváři.

„Letošní rozpočet je o něco vyšší než loňský,“ přiznal majitel pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek na setkání s novináři.

Prozradil, že se blíží k 50 milionům korun. „Ale je třeba brát v úvahu kvalitu atletů. Před patnácti roky, kdy jsme Tretru převzali, jsem si ale ani nepomyslel, že se někdy budeme pohybovat v podobných číslech.“

Dodal, že přijedou tři nejlepší atleti světa z minulého roku – sprinter Usain Bolt, vytrvalec Mo Farah a čtvrtkař Wayde Van Niekerk.

Zlatá tretra Ostrava letos nabídne 16 disciplín a a v nich 10 úřadujících olympijských vítězů z Rio de Janeira.

„To je obrovská síla,“ prohlásil ředitel mítinku Jan Železný. „Takových mezinárodně významných akcí, které pořádá Česko, je málo, ale my mezi nimi chceme být pořád. Doufám, že v budoucnu, až se ustálí situace kolem sportovních dotací, budeme vnímání pozitivně, abychom mohli pokračovat na takové vysoké úrovni.“

Tretra je už několik týdnů vyprodaná. „Věříme, že mítink vstoupí do historie, protože mít tři nejlepší atlety světa, na to se nezapomíná. A nevím, zda se to ještě někdy podaří,“ uvedl Černošek.

Manažera Tretry Alfonze Jucka potěšilo, když Usain Bolt vyhlásil, že při jeho rozlučkovém turné nemůže Ostrava chybět. Bolt dorazí podeváté, čímž se žádný jiný světový mítink nemůže pochlubit.

„Letošní Tretra bude výjimečná,“ dodal Juck. „Třeba i tím, že Mo Farah poběží naposledy desítku, protože se chce věnovat silničním běhům. A pro Rudishu bude Tretra debutem na kilometru. Zajímavý bude rovněž souboj českých a německých oštěpařů.“

Pořadatelé upozorňují diváky, aby si na středeční mítink nebrali žádná zavazadla. „Bezpečnostní kontroly budou nekompromisní a nepustí na stadion nikoho s větší taškou či batohem,“ uvedl Oldřich Zvolánek ze spolupořádajícího SSK Vítkovice.

A Zvolánek nabádá fanoušky, aby zůstali v hledišti i po doběhu stovky s Boltem. „Chceme se s ním rozloučit choreem, do něhož se zapojí celá tribuna B. Chorei jsou pověstní příznivci Baníku, tak snad se nám to také podaří.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze