Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gatlin je hlavním tahákem Zlaté tretry. Juck sehnal i Bondarenka

Bohdan Bondarenko | foto: Reuters

16 2014
Start aktuálně nejrychlejšího muže sezony Justina Gatlina z USA v běhu na sto metrů, účast dvaceti olympijských medailistů, třiceti medailistů z mistrovství světa a šesti aktuálních světových rekordmanů a také tři pokusy o světové rekordy na netradičních tratích. To vše nabídne v úterý atletická Zlatá tretra v Ostravě.

Vedle Gatlina bude hvězdou i Američanka Allyson Felixová, olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa, která je v Ostravě poprvé a poběží závod na 200 metrů.

K vrcholům bude patřit i start světového rekordmana v desetiboji Ashtona Eatona z USA v běhu na 400 metrů překážek, návrat olympijského vítěze na čtyřstovce Američana Lashawna Merritta, který má letos výbornou formu, či závod tyčkařů se světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem či skok vysoký, do nějž se pořadatelům na poslední chvíli podařilo sehnat ukrajinského evropského rekordmana Bohdana Bondarenka.

Přijede i Bondarenko

Do Ostravy nakonec přijede také hvězdný výškař Bohdan Bondarenko z Ukrajiny. Organizátoři sehnali výškaře, který v sobotu v New Yorku vyrovnal evropský rekord 242 centimetrů, na poslední chvíli.

"Jsme rádi, že to nakonec vyšlo. Měli jsme štěstí, že po New Yorku letěl rovnou domů na Ukrajinu," řekl novinářům sportovní manažer Alfons Juck.

V sobotu na Diamantové lize v New Yorku svedl Bondarenko elektrizující souboj s Katařanem Mutazem Essou Baršimem, který vyhrál jen na pokusy na výšce 242 cm. Bondarenko tím vyrovnal nejlepší kontinentální výkon historie Švéda Patrika Sjöberga a Uchova, jenž skočil 242 na letošním halovém mítinku v Praze.

O překonání světového rekordu 245 centimetrů se Bondarenko pokoušel při všech dosavadních startech. "Teď usedl do letadla v Charkově a letí sem," řekl Juck.

Tahákem jsou i starty českých atletů, byť chybí zraněný čtyřstovkař Pavel Maslák a rekonvalescentka Zuzana Hejnová. Třetí start v sezoně ale po návratu po mateřské čeká oštěpařku Barboru Špotákovou, házet bude i trio Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jakub Vadlejch, kteří letos všichni překonali 80 metrů, skákat bude nejlepší český tyčkař Jan Kudlička, který chce atakovat český rekord.

Zlatá tretra ale také přišla o několik již dříve avizovaných hvězd. Nepřijede Jamajčan Usain Bolt, který zrušil starty už na několika mítincích a letošní sezonu bez globálního vrcholu bere jako odpočinkovou. Nepřijede ani jeho krajanka Shally-Ann Fraserová-Pryceová, jež jako Bolt vybojovala loni na MS tři zlaté medaile.

Organizátoři museli také řešit výpadky ve skoku vysokém - nepřijedou první dva muži z OH v Londýně Rus Ivan Uchov a Američan Erik Kynard. Ve vrhu koulí chybí první muž letošních tabulek Christian Cantwell, házet nebude ani nejlepší oštěpař roku Ihab Abdel Rahman z Egypta, na poslední chvíli se odhlásila ze závodu na 800 metrů i Janeth Jepkosgeiová z Keni.

Zajímavé by ale měly být krátké překážky, na startu je Francouz Pascal Martinot-Lagarde, který drží dva nejrychlejší časy roku, v blocích budou ale také druhý muž roku Jamajčan Hansle Parchment a Kubánec Dayron Robles, který v Ostravě vytvořil v roce 2008 světový rekord.

Organizátoři přichystali také tři pokusy o světové rekordy na netradičních tratích. V závodu na 1000 metrů se o to má pokusit Mohamed Aman z Etiopie v souboji s českou jedničkou Jakubem Holušou, v běhu na 2000 metrů jeho krajanka Genzebe Dibabaová a v závodu na 20.000 metrů a hodinovce Keňanka Florence Kiplagatová.

Do Ostravy zavítá i plejáda slavných atletů z minulosti. Chybět nebude viceprezident mezinárodní federace IAAF a bývalý tyčkař Sergej Bubka, britský šéf organizačního výboru olympijských her v Londýně Sebastian Coe, světový rekordman ve skoku do dálky Mike Powell či bývalý sprinter Bruny Surin.

Program Zlaté tretry s největšími hvězdami a Čechy

Předprogram:
15:00 20.000 m ženy (Kiplagatová)
15:00 trojskok ženy 16:15 skok o tyči muži (Lavillenie, Kudlička)
16:20 vrh koulí muži (Majewski, Prášil)
16:48 hod oštěpem ženy (Špotáková, Ratejová)

Hlavní program:
17:55 skok vysoký muži (Bondarenko, Bába)
17:55 3000 m překážek ženy (Alamiová)
18:10 400 m překážek muži (Eaton)
18:20 400 m překážek ženy (Adekoyaová, Rosolová)
18:30 200 m ženy (Felixová)
18:40 3000 m muži (Choge, Lagat)
18:40 hod oštěpem muži (Veselý, Tarabin)
18:55 800 m ženy (Meadowsová, Masná)
19:08 110 m překážek muži B
19:15 110 m překážek muži A (Martinot-Lagarde, Parchment)
19:25 1000 m muži A (Aman, Holuša)
19:35 400 m muži (Merritt)
19:45 2000 m ženy (Dibabaová)
19:58 100 m muži (Gatlin)

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze