Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší běh, co jsem kdy viděl, chválil Coe. Rudisha se ukáže Ostravě

Keňan David Lekuta Rudisha získal olympijské vítězství v běhu na 800 metrů s novým světovým rekordem s časem 1:40.91. (9. srpna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

26 2015
Na ostravské Zlaté tretře vyběhne do netradičního závodu na 600 metrů. Ovšem keňský olympijský šampion David Rudisha je vládcem jiné trati. Na osmi stech metrech předvedl na hrách v Londýně takovou show, že podle odborníků převýšil i výkony Usaina Bolta.

Michael Johnson, jedna z nejslavnějších postav dějin atletiky, tehdy nadšeně líčil: „Myslím, že jsme viděli v akci dva úplně nejlepší muže.“

A šéf londýnské olympiády, jimž byl bývalý šampion a nyní Lord Sebastian Coe, o tom večeru prohlásil: „Usain Bolt byl výborný, David Rudisha fantastický.“

Muž, o kterém je řeč, v pondělí seděl v Ostravě a povídal: „Tenhle závod byl opravdu senzační. Měl jsem nejlepší formu v kariéře.“

Rudisha, jedna z hvězd dnešní Zlaté tretry, by mohl být nazýván atletem, který zvládl „nejpřehlíženější historický závod“.

V Londýně ve zběsilé osmistovce, ve které si 7 z 8 účastníků zlepšilo osobní rekordy, zaběhl skvělý světový rekord 1:40,91. Dvě kola na oválu prosprintoval. Bez bázně z toho, že se „zataví“. Jako atletický gladiátor. „Každý z nás byl tehdy na vrcholu svých sil,“ popisuje zpětně Rudisha.

Jenže ten večer závodil muž, který se dnes rovněž představí v Ostravě – Usain Bolt. Jamajský showman vyhrál v Londýně závod na 200 metrů, uhranul davy, magnetizoval novináře. Zase potvrdil svou roli výjimečného mezi výjimečnými.

MAXIMUM. David Rudisha ukazuje, jakou hodnotu má nový světový rekord na 800

MAXIMUM. David Rudisha ukazuje, jakou hodnotu má nový světový rekord na 800 metrů.

Rudisha, jenž pochazí z keňského etnika Masajů, byl proto až hodně nezaslouženě ve stínu vysoké Boltovy postavy a jeho další zlaté medaile. „Přitom to byl nejlepší závod celých her. Asi nejlepší běh, jaký jsem kdy viděl,“ skláněl se před ním Lord Coe.

Ovšem svět nebývá jen spravedlivý a atletika není výjimkou. Sprinteři jsou jejími králi; soupeří sice na stejné dráze jako ostatní, avšak při jejich soubojích jako by se vše lesklo více.

„Fanoušci se na sprinty a střední tratě dívají jinak. Je to pro mě trochu těžké pochopit. Všichni jsme stejní sportovci, každý z nás musí v tréninku stejně tvrdě pracovat,“ popsal Rudisha v Ostravě svůj pohled na věc.

Pro fajnšmekry zůstane jeho závod pevnou součástí kánonu atletiky. Otázkou je, zda Rudisha (a vlastně i Bolt) ještě kdy mohou navázat na výkony, jimiž přepsali do té doby pevně daná pravidla; třeba že 800 metrů nejde uběhnout pod minutu a 41 sekund.

Keňskou hvězdu navíc od Londýna trápilo zdraví. „Zranění jsou součástí sportu,“ kývne smířeně: „Je to pryč. Rozhodl jsem se zůstat pozitivní, brát to v klidu. Co se stalo, je za mnou. Co jsem zvládl, už je minulostí. Důležitý je zítřek.“

Jeho metaforické „zítřky“ letos startují také v Ostravě, kde si zkusí netradiční trať na 600 metrů. Při Rudishových schopnostech nemusí být nereálný útok na světový rekord, což by byl příjemný bonus.

Ovšem jeho nejmagičtější večer, v němž v Londýně v očích odborníků zastínil i Usaina Bolta, logicky ani zopakován být nemůže. Najdete na iDNES.czmobilní verze