Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatá přilba opět s mnoha hvězdami

12 2006
Pardubice/Praha - Luxusní podívanou nabídne 58. ročník plochodrážní bitvy o Zlatou přilbu. Na pardubický Svítkov se sjedou špičkoví jezdci jako Hancock, Pedersen, Andersen, Jonsson, čtyřnásobný vítěz Adams, mistr světa Crump i obhájce z loňska Angličan Scott Nicholls. Pořadatelům, kteří měli potíže se zadluženým areálem místního AMK, se přitom dostane pomoci od města Pardubic.

Loni vévodil svítkovskému oválu Nicholls, jenž tak přerušil šestiletou nadvládu australských motocyklistů. Tím nejúspěšnějším je Leigh Adams, kterému se v nedávných letech podařilo nasbírat čtyři prvenství na Zlaté přilbě. Více jich má na kontě pouze legendární Dán Ole Olsen se sedmi triumfy. Právě jemu býval rivalem nejlepší Čech Jiří Štancl, pětinásobný majitel pozlacené relikvie z let 1974, 1976, 1978 a 1981-82.

Druhý dojel Nicki Pedersen z Dánska, tovární jezdec Jawy, následovaný českým zástupcem Alešem Drymlem, který se potřetí za sebou dostal až do pardubického finále. V tom nadcházejícím bude ale scházet, neboť se velmi vážně zranil. Chybět bude i jeho bratr Lukáš, jehož mezi elitou loni potěšilo osmé místo. Juniorské Zlaté stuhy 2005 se ujal domácí Tomáš Suchánek.

Historie Zlaté přilby, nejdéle konaného plochodrážního závodu na světě, sahá do února 1929, kdy se členové Východočeského autoklubu rozhodli pořádat závody na ploché dráze. Název vycházel z anglické reklamy na helmy s jedoucím rytířem v brnění. Premiéra "souboje v levotočivých zatáčkách" se odehrála v září 1929 na dostihovém závodišti a vítězem byl Zdeněk Pohl na indianu.

Formát soutěže se osvědčil, nad druhým ročníkem převzal patronát premiér František Udržal a poprvé si pozlacenou trofej nasadil cizinec - Jugoslávec Josef Antun Štrban na značce BSA. Třetí ročník poznamenala vážná havárie, při níž Dán Niels Nielsen proletěl hrazením a devět lidí bylo zraněno.

Starosti měl podnik i v roce 1937 kvůli finanční nouzi, nejelo se v období 1939-46 a po třech poválečných ročnících se Zlatá přilba odmlčela dokonce na téměř celou dekádu (1952-60). Renesance se motoristický podnik dočkal až v roce 1961. Převratnou změnou byl rok 1964, kdy byla Zlatá přilba přeložena na škvárový stadion ve Svítkově a prvně se jí směly zúčastnit jen speciály.

Jubilejní dvacátý ročník postihla v roce 1968 tragédie. Luboš Tomíček ve smyku upadl, soupeř jej srazil a elitní domácí jezdec po převozu do nemocnice vážným zraněním podlehl. Na jeho počest se od roku 1969 jezdí Memoriál Luboše Tomíčka, který se koná den po Zlaté přilbě. Letos se v Praze na Markétě pojede 38. ročník.

V roce 1983 se prvním zámořským vítězem Zlaté přilby stal Američan Dennis Sigalos. Proslulá, 2100 gramů těžká trofej, přešla do domácích rukou celkově čtrnáctkrát. Naposledy si ji potěžkal Tomáš Topinka roku 1996. Raritou je rodinná výhra otce a syna Kasperových (1963 a 1991).

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze