Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá přilba - hvězdy oválu opět v Česku

23 2003
Praha - Nejstarší plochodrážní závod světa čeká v neděli 55. ročník. Po titulu světového šampiona není cennější trofeje, než získá vítěz pardubické Zlaté přilby. Proto na svítkovský ovál opět dorazí téměř kompletní jezdecká špička. Favoritem bude obhájce prvenství Australan Crump, který se pyšní vedoucí příčkou v mistrovství světa. Český fanoušek neuvidí domácí hvězdu Lukáše Drymla, který se zotavuje po zlomenině nohy.

S Crumpem míří do Východních Čech početná Australská ekipa. Nebude chybět trojnásobný vítěz závodu Leigh Adams ani držitel přilby z roku 1997 Ryan Sullivan. Trojici doplní Steve Johnston. "Crump se soustředí na uhájení prvního místa v šampionátu a Zlatá přilba je jedním z mála podniků, kde účast před vyvrcholením mistrovství v Hamaru neodmítl," řekl prezident závodu Evžen Erban. Crump má jako smluvní jezdec Jawy účast na ZP v podmínkách kontraktu.

Se silnou sestavou dorazí i Poláci. Poprvé by se tak mohl z vítězství radovat jezdec ze země severních sousedů České republiky, kde je plochá dráha nesmírně populární. Tomasz Gollob si před závěrečným dílem MS drží pátou pozici. "Počítáme, že Poláci se nám vyplatí," vysvětloval Erban. "Každý kupec vstupenky nám přijde vhod a z Polska by mělo dorazit diváků dost." Vedle Golloba se o své místo na slunci derou i další Poláci. "Jaroslaw Hampel je v současnosti už populárnější než Gollob," přemýšlel při pohledu do startovní listiny Erban.

Stejně jako loni by měl chybět slavný Tony Rickardsson. Pětinásobný mistr světa už doma tři Zlaté přilby má, jeho finanční požadavky jsou však tentokrát neúnosné. "Závodníci jsou z polské ligy zvyklí na velké peníze, ale ty my nemáme," vysvětloval Erban. Účast ryšavého Švéda ale ještě nevzdává: "Jeho otec by si přál aby jel, ještě s ním o tom promluvím."

Podobným případem je i druhý muž současného pořadí šampionátu Niki Pedersen. "Chce po nás pouze za to, že přijede 2300 liber. To je prostě s našimi možnostmi nerealizovatelné," durdil se při zmínce o Dánovi prezident Zlaté přilby.

Nového komfortu se dočkají na nejširším plochodrážním oválu Evropy diváci. Po loňské bouři, kdy se diváky vyhnala z hlediště záplava vody a bahna, přistoupili pořadatelé ke zastřešení tribun. "Po osvětlení dráhy je to další krok vpřed a nyní už máme stadion špičkové světové úrovně," pochvaloval si Erban.

Startovní listina závodu
55. Fuchs oil Zlatá přilba:

1 CRUMP Jason AUS JAWA
2 ADAMS Leigh AUS JAWA
3 JOHNSTON Steve AUS GM
4 SULLIVAN Ryan AUS JAWA
5 LORAM Mark GB JAWA
6 RICHARDSON Lee GB JAWA
7 SMITH Andy GB JAWA
8 ANDERSEN Hans N. DK GM
9 PEDERSEN Ronni DK GM
10 MILANESE Alessandro I JAWA
11 STEFANI Attila H JAWA
12 KUGELMANN Joachim D GM
13 (RICKARDSSON nebo pátý zástupce Polska)
14 WOLTER Mirko D GM
15 JENSEN Jesper B. DK GM
16 GOLLOB Tomasz PL JAWA
17 HAMPEL Jaroslaw PL GM
18 ULAMEK Sebastian PL GM
19 WALASEK Grzegorz PL JAWA
20 HAUZINGER Manuel A JAWA
21 FERJAN Matej SLO GM/JAWA
22 ŠANTEJ Izak SLO JAWA
23 ZAGAR Matej SLO JAWA
24 DAVIDSSON Jonas S GM
25 JONSSON Andreas S JAWA
26 KARLSSON Peter S GM
27 LJUNG Peter S GM
28 MAX Mikael S GM/JAWA
29 ERMOLENKO Sam USA GM
30 BRHEL Bohumil CZ JAWA
31 DRYML Aleš CZ JAWA
32 FRANC Josef CZ JAWA/GM
33 JIROUT Marian CZ JAWA
34 SUCHÁNEK Tomáš CZ JAWA
35 ŠVÁB Antonín CZ JAWA/GM
36 TOPINKA Tomáš CZ JAWA/GM

Jason Crump objíždí na pardubickém oválu čestné kolo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze