Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá liga bere jiným

12 2000
P r a h a - Bohatá a světovými esy nabitá Zlatá liga je jen jedním pohledem, který nabízí mezinárodní atletický byznys. Dnes je tahle soutěž Potěmkinovou vesnicí, vyblýskanou nádherou, ačkoliv všude okolo se skromně přežívá. Sedm závodů patřících do elitního seriálu žije v přepychu. Manažeři většiny ostatních mítinků po celém světě však mají nouzi.
Tři známé východoevropské mítinky procházejí těžkými zkouškami. Před rokem se v Ostravě nekonala Zlatá tretra poté, co ztratila hlavního sponzora. Organizátoři moskevského Memoriálu bratří Znamenských z roku 1997 závodníkům ještě dnes za pomoci mezinárodní federace splácejí dluhy. Také bratislavský mítink PTS ztratil hlavního sponzora. Ale zaručila se za něj slovenská vláda a letos bude.

Ani zázemí ekonomicky silnějších zemí vždy nepomáhá. Minulý týden byl zrušen letošní mítink v Kolíně nad Rýnem. Druhý největší německý závod, kde kdysi startoval slavný Američan Jesse Owens a bylo tu překonáno 13 světových rekordů, je v historické krizi. Organizátoři nesehnali dostatek peněz už podruhé v posledních třech letech.

"Od té doby, co začala Zlatá liga, sponzoři dávají peníze tam," vysvětlil Manfred Germar, šéf kolínského mítinku, pro agenturu AP. "Je logické, že pro ostatní se nedostává peněz."
Doba, kdy kubánský dálkař Ivan Pedroso bral za start 8000 dolarů a jamajská sprinterka Merlene Otteyová dokonce 20 000 dolarů, je v nenávratnu. "Peněz je stále méně. Nyní se atletům platí ubytování, stravování a cestovné. Peníze dostanou až za to, co předvedou," řekl Jan Slanina, šéf vítkovického klubu, který letos znovu pořádá Zlatou tretru.Zlatá liga, kde se bojuje o jackpot v hodnotě milionu dolarů, láká většinu nejlepších světových závodníků. Kdo se zúčastní všech sedmi závodů, už v kalendáři moc volného místa nemá. "Sedm závodů Zlaté ligy, to je nářez," pravil Jan Pospíšil, manažer oštěpaře Železného a půlkařky Formanové. "Sprinter může běhat třeba každý druhý den. Ale to
ve všech disciplínách neplatí."

Mítinky jsou závislé na kvalitní konkurenci, která přiláká sponzory. Přitom si jen málokdo může dovolit riskantní tah a závod vůbec nepořádat. Germar, šéf závodu v Kolíně nad Rýnem, si dovolil pyšné prohlášení: "Pořádat soutěž na nižší úrovni než v minulosti není v našem zájmu." To ale nemusí být nejlepší taktika. "Za rok může být Kolín opět super. Ale možná bude těžko hledat místo v kalendáři, když letos vypadl," řekl Pospíšil.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze