Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá generace odešla, ale i mladí atleti můžou na ME bojovat o medaile

Oštěpař Petr Frydrych je jedním z adeptů na medaili z atletického ME. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

26 2010
Můžete se těšit, menu je velmi lákavé. Od zítřka se večer co večer bude v televizi předvádět výkvět evropské atletiky. A taky česká výprava s tolika medailovými nadějemi, kolik jich už 25 let na žádném šampionátu neměla.

Ve španělské Barceloně zítra začíná mistrovství Evropy, které je pro Čechy přelomové.

Nová generace rázně přebírá otěže. Roman Šebrle naopak poprvé od roku 1997 v akci nebude, zranění mu nedovolilo závodit. S jeho absencí zmizel ze scény poslední Mohykán zlaté české generace z přelomu století. Postupně ukončili kariéru mistři světa Formanová, Kašpárková, Železný, Dvořák.

Loni se loučil výškař Janků, stříbrný z minulého mistrovství Evropy, a letos musela dát kariéře sbohem tyčkařka Baďurová, majitelka světového stříbra. Další tyčkařce a někdejší halové mistryni světa Rybové nevyšel návrat po mateřství.

Ale výměna krve českou atletiku neoslabila. Naopak.

"Tenhle tým je základem pro budoucnost. Je nebývale mladý. Jen dvěma atletům ze 40 je přes třicet," říká Tomáš Dvořák, nový šéftrenér.

Pohled do evropských tabulek roku svádí k optimismu: 1. Svoboda, 2. Frydrych, 2. Hejnová, 2. Špotáková. "Celkem čtrnáct atletů máme v první evropské desítce," vypočítává Dvořák.

Jistě, Barbora Špotáková je opět hlavní hvězdou výpravy, která po včerejším přesunu z Prahy zakotvila přímo u moře, v hotelu Barceló Atenea Mar. Ale za ní dorostli další aspiranti stupňů vítězů.

JEN DRUHÁ. Barbora Špotáková se na Zlaté tretře triumfu nedočkalaPetr Svoboda na atletickém mítinku v Ústí nad Labem

Pětadvacetiletý Petr Svoboda je nejlepším evropským překážkářem. "Když trefím start, mělo by to zacinkat," ujišťuje.

Dvaadvacetiletý oštěpař Petr Frydrych, vedený slavným Janem Železným, znervóznil už i olympijského šampiona Thorkildsena.

Ze 23leté překážkářky Zuzany Hejnové se rodí žena pro velké akce. Na nich ze sebe doluje netušené síly – i české rekordy.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková (24 let) zaplňuje mezeru po Baďurové, letos je v Evropě pátá. Denisa Rosolová (23 let) po dálkařském mládí a sedmibojařském dospívání objevila konečně svoji parketu a je z ní čtvrtkařka par excellence, rovněž pátá v Evropě.

Stejně jako Jakub Holuša (22 let) na osmistovce. V záloze čekají na šanci staří bardi Bába a Cechlová, značné ambice má ženská čtvrtkařská štafeta.

A Dvořák se baví, když přemýšlí, kolik těch medailí bude.

"Určitě nějakou přivezeme," říká. Pak přidá: "Myslím, že jich může být stejně jako před 4 lety v Göteborgu, tedy čtyři." Ačkoliv: "Šest medailí je také reálných." A v návalu euforie: "Proč by jich nemohlo být třeba deset?"

Jedno ovšem ví jistě: "Budu si je užívat víc než ty, které jsem získával sám."

Výprava je opět početná, čítá 40 jmen. Atletům do 22 let svaz povolil měkčí limity. "To se nám osvědčilo v minulosti," říká Libor Varhaník, šéf svazu. "Tehdejší mladí jsou dnes oporami."

Příklad? Před 4 lety v Göteborgu si evropský debut odbyla jistá Zuzana Hejnová...

Atletické medaile z ME za posledních 40 let

Helsinky 1971:  2 - 1 - 0 (zlato Daněk – disk, štafeta mužů 4x 100 m)
Řím 1974: 0 - 3 - 2
Praha 1978: 0 - 2 - 3
Atény 1982: 1 - 4 - 4 (zlato Bugár – disk)
Stuttgart 1986: 1- 0 - 0 (zlato Pribilinec – 20 km chůze)
Split 1990: 1 -0 - 0 (zlato Blažek – 20 km chůze)
Helsinky 1994: 0 - 1 - 1
Budapešť  1988: 0 - 1 - 2
Mnichov 2002: 1 - 1 - 0 (zlato Šebrle – desetiboj)
Göteborg 2006: 1 - 2 - 1 (zlato Šebrle – desetiboj)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze