Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Životní závod se jel v blátě

4 2006
Trutnov - Hezčí dárek k pondělním dvacátým narozeninám si vysnít nemohla. Stříbro a včerejší bronz z juniorského mistrovství světa v běžeckém lyžování ve Slovinsku - to je pro Evu Nývltovou senzační úspěch, na který ani ve snu nemyslela. "Před šampionátem ve mě byla malá dušička a byla bych spokojená s umístěním do desítky," řekla skromně dívka z Trutnova.

Už v úterý nasedne do leteckého speciálu do Turína, kde ji čeká meta všech sportovců - olympiáda.

Druhé a třetí místo si žádá pořádnou oslavu...
Bude, ale přesunu ji do Trutnova a zkombinuji s oslavou narozenin.

Jak jste vůbec mistrovství světa juniorů brala? Přece jen do zahájení olympiády zbývá necelý týden.
Říkala jsem, že očekávám dobrý výsledek, ale že to bude stříbro a bronz je něco neuvěřitelného. Byla bych maximálně spokojená s umístěním v nejlepší desítce.

Předpokládám tedy, že na svou první olympiádu pojedete úplně klidná.
Úplně přesně! Mám za sebou životní závody a do Turína pojedu sbírat teprve zkušenosti. Nějaká nervozita a stresy na mě nedoléhají a snad ani nepřijdou.

Takovou sebedůvěru vám dodalo už stříbro v pětce klasicky?
Nervozita ze mě opadla už na trati, kdy mi hlásili jak si vedu na mezičasech. Ale bála jsem se, aby mi ke konci nedošly síly. Cítila jsem se skvěle, byla jsem hodně rychlá, ale nemyslela jsem si, že to bude stačit na stupně vítězů

Skiatlon s hromadným startem a přezouváním lyží bývá pořádnou zkouškou odolnosti. Jak jste jej zvládla?
Start byl bez problémů, spíš jsem si dávala pozor na ostré sjezdy na zledovatělém povrchu. První pětka klasicky byla nádherná, hlídala jsem si špici a přemýšlela nad přezouváním lyží. Druhá polovina už byla drsnější, první dvě závodnice mi ujely a já si třetím místem nebyla jistá až do konce závěrečného stoupání. Síly rychle ubývaly, ale přivezla jsem si náskok 13 vteřin na čtvrté místo.

Kolize se vám vyhnuly?
Naštěstí ano. Vyplatily se mi i speciální tréninky na přezouvání lyží. Nebyla jsem sice nejrychlejší, ale také ne pomalá.

Úvodní sprint se v Kranji prý jel spíš na blátě?
To je pravda, trať sice umrzla, ale i teď jsou na ní kameny, špína a bláto. Je dobře, že sníh umrzl, ale sjezdy byly o ústa.

Vy už máte vyděláno, ale v neděli vás ještě čeká štafeta. Co takhle zkompletovat medailovou sbírku?
Netroufám si odhadnou jak můžeme skončit. Myslím, že všichni bychom byli spokojení s tím být do pátého místa.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze