Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Život jde dál, říká potrestaný cyklista

17 2000
P r a h a - Za přijatelný pokládá Jan Hruška svůj šestiměsíční trest za pozitivní dopingový nález. "Je to trest za něco, co jsem neprovedl, co se stalo bez mého přičinění, ale byl vynesen podle reglementu UCI. Nakonec si nesu odpovědnost sám." Zakázaná látka měla být podle stájového lékaře v energetické tyčince. Víte, o jakou tyčinku šlo? Nemám tušení. Existuje na dvacet druhů takových vysoce energetických tyčinek, které bereme před závodem, v závodě, a mícháme je zcela náhodně.
Poučilo vás to, budete příště opatrnější? To bych si musel koupit kamion, do něho umístit laboratoř a každou tyčinku zkoumat.

Jak vás poznamenal pozitivní nález? Tohle není vytržený zub, na to si zvyknete za dva dny. Vnímám celou tu záležitost dost citelně, ale život jde dál.

Dostával jste různé podpůrné prostředky, věděl jste, k čemu slouží? Nevím, co byly podpůrné prostředky, nevím, co byly vitaminy, co minerály nebo další látky, bez kterých prostě nelze jezdit cyklistické etapové závody.

Netušil jste nebezpečí nějakého pozitivního nálezu, když jste do španělské profistáje nastupoval? To vůbec ne. Šel jsem do profesionální stáje první kategorie též proto, že tam je riziko minimální. Tam by mělo k dopingu dojít pouze chybou, což je můj případ. Nešel jsem do nějakého italského amatérského týmu, kde nemají peníze na kontroly.

Kontrolují vás kvůli dopingu ve stáji často? Můj klub si ode mne bere krev a moč, kdykoli to pokládá za vhodné, mnohokrát za sezonu. Co všechno si z toho zjišťuje, to nevím. Stojí to velké peníze, nemůže si to každý dovolit.

Nebyla inkriminovaná tyčinka jen krycím manévrem stájového doktora, který vám sám mohl nandrolon vědomě podat? To silně pochybuji, bylo by to příliš průhledné. Americká firma, která tyto tyčinky údajně vyrábí, by jej mohla žalovat.

Co chcete nyní dělat? Především zatelefonuji do Španělska svému klubu Vitalicio i do stáje ONCE, kam mám přestoupit. Stojí za mnou, poradím se, co dál, zda mohu s přestupem počítat a jak se bude dál vyvíjet moje kariéra.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze