Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo vyhraje „válku“ jezdců? Získá titul v MotoGP Rossi, či Lorenzo?

Po závodě v Brně takhle jásal Jorge Lorenzo, Valentino Rossi vpravo posmutněle klopil oči. Jak to bude vypadat ve Valencii? | foto:  David Neff, MAFRA

7 2015
Jejich televizní pořad se jmenuje Hyeny, a tak když se dva italští moderátoři objevili minulý týden před domem Marka Márqueze, dalo se čekat, že to nebude úplně příjemný rozhovor. Vlastně se interview nevedlo žádné, protože ve chvíli, kdy se Italové pokusili španělskému jezdci předat posměšnou trofej ve tvaru penisu a varlat, strhla se šarvátka, kterou Márquez odnesl škrábanci na krku.

Jorge Lorenzo už je zase tři roky tváří italského výrobce hodinek Sector No Limits. Zřejmě úspěšnou, neboť už propaguje několikátou edici, avšak od čtvrtka je konec. Společnost odmítá Španěla dál sponzorovat, protože „jejími hodnotami vždy byly sportovní duch, zdravá soutěživost a bezúhonnost.“

I tyto dvě bizarní příhody jsou důsledkem „války“ jezdců, která se strhla v MotoGP. Války, která v neděli vyvrcholí (snad) závěrečnou bitvou ve Valencii (14.00, Nova Sport).

Na jedné straně stojí Valentino Rossi. Ital a devítinásobný mistr světa, který si v šampionátu drží sedmibodový náskok, a je tak před posledním kláním nejblíž triumfu. Na straně druhé je Jorge Lorenzo. Španěl a už jen jediný muž, který může Rossimu titul vyrvat.

Valentino Rossi na brněnském okruhu.

Valentino Rossi

Španělský závodní Jorge Lorenzo si jede pro vítězství ve Velké ceně České...

Jorge Lorenzo

Avšak byť bodově ztrácí, je ve skutečnosti favoritem. Ať totiž sobotní kvalifikace dopadne jakkoliv, Rossi v neděli odstartuje poslední! Je to trest za jeho kontroverzní strkanici s Márquezem z Grand Prix v Malajsii. A je to i vysvětlení, proč se italští novináři perou s Márquezem a proč italští hodináři poslali Lorenza k vodě.

Kolem střetu, vzájemné nenávisti jezdců i možných zákulisních pletich v MotoGP, je už dva týdny plno otázek. MF DNES odpovídá na nejdůležitější z nich.

Kdy bude Rossi mistr světa?

  • dojede druhý
  • Lorenzo skončí druhý a on bude alespoň třetí
  • Lorenzo skončí třetí a on dojede nejhůře šestý
  • Lorenzo dojede čtvrtý a on bude nejhůře devátý
  • Lorenzo dojede pátý až devátý a on nebude víc jak šest míst za ním
  • Lorenzo skončí hůř než devátý

Skopl Rossi v Malajsii Márqueze?

Televizní záběry to neprokázaly. I proto je na místě, aby se autor textu Rossimu i čtenářům omluvil, že ho po závodě z kopu nařkl. Že k němu skutečně došlo, ale dál tvrdí šéf stáje Honda, za kterou Márquez jezdí.

Šuhej Nakamoto v pondělním prohlášení stáje zopakoval: „Markova přední brzdová páčka dostala ránu, která zablokovala přední kolo a on spadl. Jsme přesvědčeni, že tlak na brzdu byl výsledek Rossiho kopu.“ Prý to ukazují data z Márquezovy motorky.

Porušil Rossi a Márquez řády?

Rossi ano. Ačkoliv je Franco Uncini Ital, tak jako zástupce Bezpečnostní komise MotoGP měl v Malajsii hned jasno. „Jakmile jsme viděli ten kontakt, okamžitě jsme věděli, že Valentina potrestáme. Bylo jasné, že Marka vytlačil mimo stopu,“ řekl pro Gazzetta dello Sport.

Proto Rossi dostal tři trestné body, které znamenají tak nevýhodný start ve Valencii. Ačkoliv se proti verdiktu odvolal až ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne, tak zproštěn nebyl a ve čtvrtek částečně uznal vinu. „Mrzí mě, že jsem do té zatáčky jel ze široka a nedržel si svou obvyklou stopu.“

Valentina Rossiho nahání ve Velké ceně Británie Marc Marquez.

Valentina Rossiho nahání Marc Márquez.

A co trest pro Márqueze, kterého Rossi nařkl, že ho na trati záměrně brzdil, aby tak v honbě za titulem pomohl Lorenzovi? Úmysl nejde prokázat, ale i kdyby, trest by nepřišel. „Nikde není psáno, že člověk musí jet na sto procent v každém kole. Může se rozhodnout pro tempo, které odpovídá stavu jeho pneumatik, paliva i motoru. A proč bychom měli trestat předjíždění, které bylo stejné jako tisíce ostatních?“ ptá se Uncini.

Márqueze lze jen vinit z porušení gentlemanské dohody, že se třetí jezdec nemíchá do bojů o titul. Šéf Hondy navíc namítá: „Kdyby ho Marc úmyslně zdržoval, tak proč Rossi po jeho pádu nezajížděl rychlejší časy?“

Pomáhá Márquez Lorenzovi?

Italský list La Repubblica tvrdí, že se koncem září sešel Lorenzo s Márquezem v Andoře a poprosil ho o pomoc. Oba to odmítají. Nemusí to být od žurnalistů i Rossiho nereálná konstrukce, má však trhlinu. Byl-li pakt uzavřen, proč Márquez v posledním kole v Austrálii tak vehementně krajana stahoval a nakonec i předjel? Okradl ho o pět bodů, za což mu pak poděkoval i Rossi.

Jde o spiknutí Dorny?

Šampionát MotoGP pořádá španělská společnost Dorna, která už v minulosti několikrát měnila řády ve prospěch Španělů. Třeba když před příchodem Márqueze do MotoGP zrušila pravidlo, že nováček nesmí jít rovnou do tovární stáje. On rázem směl.

Že by i teď Dorna chtěla výhru Španěla? Je to spíš italská teorie spiknutí, protože z marketingového hlediska je pro ni zajímavější triumf Rossiho. Může ale teď k němu vůbec dojít, když startuje poslední? Pokud Lorenzo, nejrychlejší z pátečních tréninků, nespadne, bude muset předjet 20-22 soupeřů, což je přetěžký, až nereálný úkol.

Ale víte, jak někdy bitvy končí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze