Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zimovčákovi vzala nehoda happy end

15 2006
Brno - Tento týden mohl osudovou chvíli prožít znovu, přesto tvrdí, že by nic na svém rozhodnutí neměnil. Velocipedista Josef Zimovčák se na konci května rozhodl po nehodě doprovodného vozu, při níž zahynul německý motocyklista, utnout v předposlední etapě svůj sen o zdolání slavného cyklistického závodu Giro d’Italia.

A to na vysokém kole zvaném kostitřas.

V té chvíli měl za sebou 3260 kilometrů a do cíle už jich zbývalo pouze 266. Když se o tragické nehodě dozvěděl, posadil se na kraj silnice a tvář si ukryl do dlaní.

Po chvíli vstal, sundal helmu a výpravu ukončil. "Jako pojišťovák dobře vím, že život je bohužel i o tragédiích. O vteřinách, které totálně mění osudy lidí, takže musíte mít v sobě i pokoru," tvrdil devětačtyřicetiletý Zimovčák po návratu z Itálie.

"Uvědomil jsem si, že za tím neštěstím stojím já. Nebýt mě, tak ten motorkář nezemřel. Hned mi bylo jasné, že končím. Neměl jsem s tím rozhodnutím nejmenší problém."

A nemá ani nyní, když svůj příběh mohl zhlédnout v dokumentu režiséra Břetislava Rychlíka s názvem "Zatřást kostmi", který měl v úterý v Brně premiéru. "Chybí tomu happy end, ale takový je život," povzdechl si Zimovčák po skončení promítání. "Uvědomil jsem si, jak to bylo neskutečně náročné, jak je to o lidech, kteří mi pomáhali."

Na svém rozhodnutí by však nic neměnil. "V žádném případě, to vůbec neřeším, z tohoto pohledu je to pro mě ukončeno," řekl rázně. "Nechci říct, že jsem na to hrdý nebo pyšný, tak prostě reagovala moje podstata jako člověka. Byl jsem unavený, vyčerpaný, vůbec jsem nepřemýšlel, to rozhodnutí bylo vnitřní. A jsem rád, že jsem asi normální."

Zimovčák tak odmítl i přes nehodu svoji výpravu dokončit a pyšnit se tím, že zdolal na historickém kole tak náročný závod, což se ještě nikomu před ním nepodařilo.

I v dokumentu bylo vidět, jak ostatní zkouší přemluvit jej, aby poslední etapu dojel, třeba na počest německého motocyklisty. "To nejde. Tady končí veškerá sranda, tady jde o život," odpovídal jim klidným hlasem.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze