Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žid versus muslim. Boxerský ring v Newcastlu uvidí souboj kultur

O TITUL. Dmitrij Salita vyzývá obhájce Amira Khana v boji o pás profesionálního mistra světa lehké welterové váhy asociace WBA. | foto: AP

5 2009
Vlaky z Londýna do Newcastlu budou během soboty plné podivných scén. V jednom vagónu mladí ortodoxní Židé s pejzy a tradičními černými klobouky. V tom druhém zase Muslimové listující v Koránu.

Hlavní střet kultur vypukne ale až večer v Metro Areně v Newcastlu, kam se nahrnou fanoušci boxu, aby viděli výjimečně zajímavý souboj. Ve hře bude trůn pro profesionálního mistra světa lehké welterové váhy asociace WBA.

Vyzyvatel: sedmadvacetiletý Američan s ukrajinskou krví a ortodoxní žid Dmitrij Salita. Obhájce: britský bijec Amir Khan vyznávající islám.

Právě on je podle bookmakerů favoritem zápasu. "Pás ale bude patřit mně, trénoval jsem víc než kdy jindy a teď se ta dřina vyplatí," prohlašuje v ringu dosud neporažený Salita.

"Vím co se říká: Je těžší vyhrát titul, než ho obhájit," uvědomuje si Brit, který utržil jedinou porážku ve dvaadvaceti duelech. "Ale trénoval jsem jako vyzyvatel, i když jím nejsem."

Duel začíná až po setmění, protože Salita se nikdy v šábesu nebije před západem slunce. Ale to je poslední náboženský ústupek očekávané bitvy dvou kultur. Ostatní musí zůstat za dveřmi arény.

"Nedělejte z toho zápasu něco, čím rozhodně není," kroutil hlavou americký semita. "Bylo by nevhodné koukat se na náš souboj jako na střet muslima s židem," řekl CNN. "Rozhodně by to nemělo žádný sociální přínos."

I Khan, jehož náboženství donutilo přerušit trénink během muslimského postního měsíce Ramadánu, se vyhýbá debatám o víře
"Je to sport a tak to prostě chceme nechat," odbyl dotaz na citlivé téma.

Ani Khan ani Salita nejsou prvními bijci, co jsou plně oddaní bohu. Legenda Muhammad Ali konvertoval k islámu. A trenér Freddie Roach, který připravoval už pětadvacet mistrů světa a teď má na starost Khana i filipínskou hvězdu Mannyho Pacquiaa, tvrdí: "Manny se modlí každý den."

"Respektuju náboženství. Samozřejmě," říká Roach. "Ale tento zápas nebude soubojem náboženství, půjde o souboj paží. Nemyslím si, že boxer, který se nejvíc modlí, vyhraje. Vítězem bude ten, kdo bude mít nejtvrdší údery."

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze