Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zerzan: Přeškolený silničář předvedl přemet

3 2006
Plzeň - Předloktí měl celé od krve, byl špinavý, otlučený, ale spokojený. A kamarádi si jej dobírali. Že prý si, coby ještě ne zcela přeškolený biker ze silničáře, neumí seřídit horské kolo pro závody. "Měl jsi příliš měkké odpružení přední vidlice, a proto jsi upadl na schodech. Zapíchl jsi se tam jako do vody, a předvedl jsi parádní salto," znělo z úst nejednoho kamaráda okolo vítěze Velké ceny Plzně na horských kolech Pavla Zerzaně.

A muž, který na silnici po řadu sezon hájil barvy jednoho z vůbec největších a nejznámějších cyklistických týmů - italského Mapei - se jen usmíval.

"Mohlo to tak vypadat, ale pravá příčina byla jiná. Jedna kostka ve schodišti byla vykousnutá přímo na hraně," vysvětlil Zerzan. "Na schodišti bylo bláto a já jsem se sklouznul přímo do toho vykousnutého místa. A už jsem letěl. Naštěstí se nic nestalo kolu. A loket? Ten se zahojí, už jsem zažil horší úrazy."

Osmadvacetiletý cyklista, který žije jižně od Plzně nedaleko Štěnovic, přešel po zániku silničního týmu eD Systém na horská kola. Angažmá našel ve vyhlášeném týmu České spořitelny.

"O přestupu na biky jsem uvažoval už delší čas. Jezdit v republice silnici už skoro nemá cenu. Kvalitní konkurence není téměř žádná, peněz také není mnoho," vysvětlil zkušený cyklista, považovaný na konci devadesátých let za jednu z největších nadějí české cyklistiky. "A zánik eD systému jen uspíšil to, nad čím jsem dlouho přemýšlel."

Na plzeňské Homolce nabíral v závodě Chodovar Cupu formu na blížící se české mistrovství na horských kolech. Od startu nasadil vysoké tempo a udržel ho až do cíle. Ani hrůzostrašný pád jej příliš nepřibrzdil. "Zkoušel jsem, co vydržím, zda mně nedojdou po hodině síly. Proto jsem neubíral. Dopadlo to dobře. Teď sednu na kolo a jedu domů," usmíval se Pavel Zerzan.

NEJRYCHLEJŠÍ. Pavel Zerzan z týmu České spořitelny unikl na plzeňské Homolce konkurentům o více než půl minuty a jasně vyhrál Velkou cenu Plzně na horských kolech.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze