Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žerava zachoval chladnou hlavu

21 2006
Náchod - Na takový kousek musí mít sportovec pořádné nervy. Když motokrosař náchodského UFO Racing teamu Martin Žerava vstupoval do posledního závodu mistrovství republiky, věděl, že svůj loňský titul neobhájí. Víc ho proto v tu chvíli musela zajímat situace kolem druhého místa a tam to bylo řádně zamotané.

Na něm byl totiž on, ale třetí Čepelák před kláním v Kaplici ztrácel v průběžném pořadí jediný bod, čtvrtý Bartoš dva. A výsledek? Žerava své místo nejen udržel, ale dokonce zachoval jednobodový odstup od třetího. V tom byla jediná změna, Bartoš si totiž s Čepelákem vyměnili místo.

"Bylo to těsné, ale něco podobného se mi nedávno stalo v mistrovství světa ve Švýcarsku. Chce to jen zachovat chladnou hlavu,“ říká letošní vicemistr republiky.

Ve Švýcarsku před dvěma týdny Žerava hájil 6. místo v celkovémpořadí mistrovství světa třídy MX3 a pozici nejlepšího českého jezdce v šampionátu. Podařilo se mu to, proto pro závod v Kaplici zvolil obdobnou taktiku. "Chtěl jsem rozhodnout už v první jízdě,“ plánoval si.

Výborně v ní odstartoval, dostal se do vedení a po deseti minutách jízdy měl zhruba patnáctivteřinový náskok. O něj ho však připravil nový šampion Zaremba, Žeravu předjel a náchodský borec byl rád, že uhájil 2. místo před dotírajícím Bartošem.
Rozhodující náskok, který by jistil celkové 2. místo v domácím šampionátu, z toho proto nebyl.

Rozhodnout tak musela až úplně poslední jízda mistrovství. "Samozřejmě, že jsem dost počítal, ale ze všeho nejvíc jsem chtěl vyhrát. Stejně tak to bylo ve Švýcarsku a dostal jsem se tam na stupně vítězů,“ pronesl Žerava.

Jenomže po startu 2. kaplické rozjížďky to jeho celkovým druhým místem v mistrovství republiky vypadalo špatně. Bartoš byl vpředu, před Žeravu se dostali ještě Zaremba, Čepelák a Dobeš. "Trať v Kaplici mi moc nesedí, ale přesto jsem se rozjel,“ uvedl Žerava.

V průběhu jízdy se tak dostal před Dobeše, Čepeláka i Zarembu, před ním jel už jen Bartoš. Toho už předstihnout nestačil, přesto byl v cíli spokojenější než vítěz rozjížďky - body za 2. místo v ní totiž Žeravovi stačily k tomu, aby s náskokem jediného bodu před Bartošem uhájil pozici vicemistra republiky.  "Kvůli zraněním ho beru,“ řekl loňský šampion.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze