Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ženy patří k Dakaru stejně jako duny, píše Ivo Kaštan

POUŠTNÍ KRÁSKA. Švédka Seelová je nejúspěšnější motorkářkou Dakaru 2010. Obsadila 45. místo. | foto: www.dakar.com

17 2010
Ženy k Dakaru patří stejně jako písečné duny nebo kamiony Tatra. Nechyběly od prvního ročníku a mají za sebou i pár skvělých výsledků. Jistě si pamatujete triumf Němky Kleinschmidtové z roku 2001, ale já se znám lépe s Andreou Mayerovou. Pokaždé se mi na uvítanou vrhá kolem krku. Manželka mi říkala, že kdyby byla žárlivá, tak Andrea by to určitě odnesla.

Andrea je ze Švýcarska a na Dakaru jsme začínali zároveň v roce 1996. Ona se vypracovala dokonce do továrního týmu. Byla vážně dobrá řidička, navíc hodně zajímavá pro sponzory. Není to jediný případ, kdy žena začínala na motocyklu, a poté přesedlala do automobilu. Další zajímavostí u ní je, že už několik let žije se slavným Stéphanem Petterhanselem.

Babinec není jen v kuchyni

Na Dakaru mám prostě rád, že není čistě mužskou záležitostí. A nemyslím ten babinec v kuchyni nebo v tiskovém centru. Ženy tady podávají obdivuhodné výkony na trati a kolikrát předčí své mužské protějšky. A například bývalá závodnice Patsy Quicková teď jezdí jako mechanik.

Andrea Mayerová, Dakar

Andrea Mayerová ze Švýcarska už Dakar nejezdí, ale Ivo Kaštan na ni často vzpomíná.

Annie Seelová, Dakar

Drobná blondýnka Annie Seelová se jako jediná z žen Dakaru vyrovná fyzickou kondicí mužům.

Patsy Quicková je nejen opravdu skvělý a šikovný mechanik, ale také má výborná kamarádka. Dlouho se ji nedařilo dojet Dakar do cíle, až jsem ji musel pomoct já. Dostal jsem od sponzora nové rukavice a bylo na nich růžové prasátko s nápisem quick pig. Šel jsem za ní v bivaku a rukavice jsem ji dal, takový dárek pro štěstí.

Když potom stála s motorkou na cílové rampě a konečně si splnila svůj cíl Dakar dokončit, mávala na mě těma rukavicema a volala, že to byl její nejdůležitější talisman.

Ženy se nebojí ničeho a nebyly výjimkou případy, kdy jely v Bugyně s chlapem jako navigátorem, jako třeba letos Isabelle Pattissierová. Jedna Portugalka dokonce jezdila Dakar s kamionem. Ale hvězdou je Annie Seelové. Ta dokončila Dakar 2010 na 45. místě, porazila víc než polovinu chlapů. Úžasné. Navíc třeba Annie je opravdu hezká.

Annie Seelová, Dakar

Annie Seelová stačí na Dakaru mužům, letos skončila na výborném 45. místě,

Slabinou zástupkyň něžného pohlaví je snad jen slabší fyzická kondice, motorky jsou velké a těžké a holky jsou malé. Výjimkou je snad právě jen Švédka Seelová. Ne že by nebyla malá, je to drobná blondýnka, ale běhá triatlony a má za sebou například výstup na Mount Everest. Ta problémy nemá.

Ženské sedí tak nějak jinak

Ale většinou musí ženy prosit o pomoc mužské účastníky, aby jim pomohli vytáhnout motorku z díry, nebo sundat z převisu. Spousta závodnic to řeší tak, že jedou ve dvojici s nějakým chlapem, který jim pomáhá. Ale ani bez něj nemusí mít obavy, motorkáři jsou džentlmeni. Nikdy jsem neviděl, že by kráska s motorkou stála na poušti dlouho. Hned někdo zastaví a pomáhá.

Když jsem na trati dojížděl ženskou, vždy jsem to poznal. Ať dělají, co dělají, mají na stroji jiný posez a chlap to pozná. Je to vidět dokonce i u Camélie Liparotiové, která jela letošní Dakar na čtyřkolce.

Camélia Liparotiová, Dakar

Camélia Liparotiová byla na Dakaru  jedinou zástupkyní něžného pohlaví v kategorii čtyřkolek.

Patsy Quicková, Dakar

Patsy Quicková jezdila dlouhé roky Dakar na motorce, teď šéfuje týmu a zároveň dělá mechanika.

Ženou, která je na Dakaru možná ze všech nejznámější, je jedna starší paní, jejíž jméno si bohužel nevybavují, ale je jí něco mezi padesáti a sto lety. Každý rok sedí u stolečku, kde se fasuje bezpečnostní výbava. Co pamatuji, nikdy na Dakaru nechyběla. Vždy mám z toho dobrý pocit, přijdu ke stolečku, usmějeme se na sebe a vím, že Dakar začíná.

Ženy na Dakaru 2010

Motocyklistky
Mirjam Polová (Niz.)
Annie Seelová (Švéd.)
Silvia Giannettiová (It.)
Christina Maierová (Něm.)
Tamsin Jonesová (Brit.)

Čtyřkolkářka
Camélia Liparotiová (It.)

Řidička (Buggy)
Isabelle Patissierová (Fr.)

Navigátorky
Maria Cristina Thörnerová (Švýc.)
Karolyn Favreauová (Fr.)
Stéphanie Fenestrazová (Fr.)
Marie-laure Reynaudová (Fr.)
Christine Favreová (Fr.)

V posádce kamionu
Susan Jonesová (Brit.)

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze