Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ženy hrají poslední „čisté“ finále, přijaly mezi sebe transsexuálky

Suzann Pettersenová letos nevyhrála žádný turnaj a chtěly by ovládnout finále LPGA Tour. | foto: AP

2 2010
Ženský profesionální golf si momentálně nemůže dovolit exkluzivní až barnumská finále svých turnajových sérií, přesto se v Cypress Golf Clubu v Orlandu na Floridě na nadcházející čtyři dny chystá vrcholně zajímavý podnik.

V posledním turnaji zámořské Ladies PGA Tour se bude hrát o 1,5 milionu dolarů, vítězka z této dotace získá 225 tisíc a o kvalitě startovního pole vypovídá to, že v něm bude devět z deseti hráček první desítky světového žebříčku.

Ve dvaasedmdesáti jamkách se bude hrát o nejlepší ženu ve finančním žebříčku této sezony a zároveň se tam může rozhodnout, která z golfistek zakončí rok v pozici světové jedničky. Poté, co kariéru nečekaně ukončila Lorena Ochoaová, se na vrcholu uskutečnilo hned devět změn.

lpga tour 2010 - průběžné pořadí

1. Čche Na-jon (Kor.rep.) 1 742 028
2. Sin Či-jaj (Kor. rep.) 1 599 768
3. Cristie Kerrová (USA) 1 455 237
4. Tseng Ja-ni (Tchajw.) 1 436 223
5. Suzann Pettersenová (Nor.) 1 419 166
6. Ai Mijazatová (Jap.) 1 404 209
7. Kim Sung-i (Kor. Rep.) 1 152 528
8. Kim In-kjung (Kor.rep.) 901 382
9. Michelle Wieová (USA) 888 016
10. Paula Creamerová (USA) 817 511

(v dolarech)

Obhajovat vítězství bude Švédka Anna Nordqvistová, která ale LPGA Championship loni vyhrála v texaském Richmondu, odkud se finálový turnaj přestěhoval.

O titul nejlepší hráčky okruhu soupeří už jen dvě korejské golfistky, vedoucí Čche Na-jon a druhá v průběžném pořadí Sin Či-jaj. Rozdíl mezi nimi je pouhých 34 790 dolarů.

Dvojice, usilující o post světových golfových jedniček - Američan Tiger Woods a Korejka Sin Či-jaj.

Dvojice, usilující o post světových golfových jedniček - Američan Tiger Woods a Korejka Sin Či-jaj.

Prvně jmenovaná je také nejvážnější uchazečkou o Vare Trophy pro profesionálku s nejnižším průměrem ran na jedno kolo. Jeho hodnota je u jejího jména momentálně 69,77, zatímco druhá Američanka Kristie Kerrová má 69,86.

Současná, či nová jednička?

V čele světového pořadí Rolex Rankings je už pět týdnů Sin, která před měsícem vyhrála v Japonsku Mizuno Classic, což byl její druhý letošní turnajový titul. Ještě loni byla přitom vyhlášena teprve Nováčkem roku na LPGA Tour.

Korejská golfistka Čche Na-jon usiluje o vítězství v LPGA Tour 2010."Jestli uspěju na LPGA Championship, letošní zima mě bude hřát," uvedla jedna z takzvaných "Soulských sester", z nichž toho reportéři v často nepřesvědčivé angličtině příliš mnoho nevytáhnou.

Spolu se současnou jedničkou se o prestižní pozici přetahovaly Kerrová, Japonka Ai Mijazatová, ale v následujících čtyřech dnech mají šanci uzurpovat ji také Čche (na snímku v bondovském stylu), Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu a Norka Suzann Pettersenová.

Ta se svěřila, že má velkou motivaci: "Nechci neustále končit druhá:" Řekla to poté, co na minulém turnaji v Mexiku obsadila zmíněnou pozici letos už pošesté. "Chci si užít volna, ale na slunné Floridě si ještě pořádně máknu," slíbila.

Ven z krize

Všechny účastnice se v Cypress GC budou muset vypořádat s "dvoucutovým" systémem. Po druhém kole projde dál jen 70 hráček a ty se stejným výsledkem jako nejhorší postupující. Finálová neděle se pak bude týkat jen nejlepší třicítky.

Golfistka a příležitostná modelka Cristie Kerrová se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejkrásnějších sportovkyň světa.

Golfistka a příležitostná modelka Cristie Kerrová se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejkrásnějších sportovkyň světa.

Vedení okruhu si od atraktivního dějiště slibuje exkluzivní podívanou. Krize se v ženském profigolfu projevila poklesem počtu turnajů na 26 a součtem dotací na úroveň roku 2005.

narodila se jako muž...

LPGA Tour povolí v příštím roce start transsexuálním hráčkám. V úterý to odhlasovala zrušením pravidla, že členkou turnajového okruhu může být pouze osoba, která se narodila jako žena.

Ženská golfová organizace byla k tomuto kroku přinucena soudním tlakem sedmapadesátileté Lany Lawlessové, která podstoupila operativní změnu pohlaví před pěti lety.

"Hodně jsem o tom přemýšlela," uvedla profesionálka Lisa Stromová, aniž by řekla nahlas svůj názor. Podobně neutrální či mimo problém se snažily zůstat i ostatní golfistky.

Cristie Kerrová upozornila, že výsledek hlasování sjednocuje pravidla s Mezinárodním olympijským výborem. "Nebojím se toho, co nastane," dodala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze