Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženský basket: malá země, málo hráček

21 2000
P r a h a - Český basketbal je v současné době na rozcestí. Mužský, zdá se, trochu pookřívá, ženský drží nad vodou Gambrinus Brno. Tento tým dělá našemu basketu jméno v Evropě a tvoří pevnou osu reprezentace. O tom, jaké je to trénovat reprezentaci a špičkový evropský basketbalový tým, hovořil s iDNES trenér Jan Bobrovský.

iDNES: Brno je bezesporu jedním z nejkvalitnějších týmů v Evropě, to by se mělo odrážet i v reprezentaci. Jak vnímáte její současné postavení v Evropě?
Bobrovský: Je těžké srovnávat klubové soutěže a reprezentaci. Uvidíme, jak se nám bude dál dařit v současné kvalifikaci na Mistrovství Evropy 2001, zatím jsem spokojen, máme to velice dobře rozjeté.

iDNES: Jako trenéra reprezentace vás jistě musí mrzet omezená možnost výběru hráček, naprostá většina reprezentantek se rekrutuje z Brna.
Bobrovský: Je to tak, ale s tím asi bohužel nic nenaděláme. Těžko můžeme čekat, že se tu objeví několik stovek kvalitních hráček. Těch špičkových, které by mohly aspirovat na reprezentaci bude vždycky jen velmi omezený počet.

iDNES: Čím to je ?
Bobrovský: Tohle je jen malá země, základna nikdy nebude taková jako v jiných zemích. Navíc zanikla většina bývalých výchovných sportovních center, která usměrňovala růst mladých talentovaných hráček. Teď můžeme být rádi, jestliže se prosadí třeba jen dvě hráčky z ročníku.

iDNES: Trénujete ligový klub i reprezentaci, stačíte ještě sledovat talenty, máte přehled o nadějích ?
Bobrovský: Samozřejmě, že se zajímám o možné nástupkyně současné generace hráček. Za velice nadějný považuji ročník 1982, tam je několik šikovných holek, které by se mohly prosadit. Dobrým příkladem je mladá Vítečková, která k nám přišla a je opravdu dobrá.

iDNES: Diskutuje se otázka, zda je pro mladou hráčku lepší, hraje-li pravidelně v průměrném týmu, nebo když trénuje se špičkovým týmem....
Bobrovský: Já vím nač narážíte. Samozřejmě není dobré, jestliže hráčka jenom trénuje, zápasy jsou nejlepší škola. Na druhou stranu, jestliže má mladá holka možnost trénovat s reprezentantkami a dostává přitom příležitost v méně důležitých zápasech, určitě to jejímu růstu prospívá. Navíc má větší motivaci prosadit se, nezakrní.

iDNES: A jak je to vlastně s motivací hráček Brna na ligové zápasy, může být vůbec nějaká ?
Bobrovský: Ale samozřejmě. Máme v týmu dvě vyrovnané šestky, konkurence je obrovská. Jestliže chtějí hrát v Eurolize a reprezentaci, musí makat v ligových zápasech, jinak budou stát.

iDNES: Co podle vás stojí za malou popularitou basketbalu u nás ?
Bobrovský: Já si ale nemyslím, že by byla tak malá. Prostě jenom zaniklo několik velkých basketbalových center, trochu se zůžila základna. Souvisí to s tím, že stále větší roli hrají ve sportu peníze. Tam, kde nejsou, tam se neudrží ani špičkový sport.

iDNES: Víte o Středoškolské basketbalové lize, pomůže basketbalu?
Bobrovský: Samozřejmě! To je výborná věc, o které nemá smysl pochybovat. Jistěže pomůže.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze