Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženské ragby se teprve rozvíjí. A úrazy? Pokud nějaké jsou, tak spíš z hlouposti

Také v ženském ragby jsou k vidění skládky a osobní souboje. K tolika úrazům jako u mužů ale nedochází. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

19 2009
Šest družstev žen, čtyři dívčí. Zhruba sto hráček. Ženské ragby se v České republice teprve rodí. "Ženských týmů tady moc není. Brno, Vyškov, Přelouč, tři pražské kluby..." vypočítává Kateřina Kulová, hráčka Slavie Praha. "Přesto hráček přibývá a doufám, že se budeme zlepšovat," podotkl trenér národního týmu žen Oto Hejmala.

Podle něj mezi mužským a ženským ragby není podstatný rozdíl. "Je pochopitelné, že chlapi hrají tvrději, což je dané i tím, že holky mají jiné postavy, nemají tolik svalů."

Úroveň ženského ragby ve světě ale roste. "Vznikají už i profesionální týmy," uvedl Hejmala.

V Česku však něco takového v nedohlednu, vždyť i mužské ragby je u náš čistě amatérský sport. Pro většinu ragbistů je to zábava po práci.

A stejné je to u žen. Ty však v Česku hrají svou ligu jen o sedmi hráčkách. "Na to, abychom hráli v patnácti, nestačí počet hráček," upozornil Oto Hejmala.

"V oddílech je totiž v průměru něco málo přes deset hráček. Na patnáctky bychom jich potřebovali mít v každém celku pětadvacet až třicet."

K ragby se dostala náhodou

Ragby: Kateřina Kulová Hrávala házenou za Sokol Poruba a LR Cosmetic Ostrava. Nyní už Kateřina Kulová patří k oporám Slavie Praha a české reprezentace. Ne však v házené, ale v ragby. Jak se k němu dostala? "Úplně náhodou," usmívá se Kateřina Kulová.


Odmalička sportovala, ale když se dostala na vysokou školu do Prahy, tak házené nechala. "Zpočátku jsem na další sportování neměla moc času, jenže chybělo mi, a tak když se ozvala kamarádka, jestli nechci zkusit ragby, tak jsem do toho šla."


Co jste o ragby věděla?
Nic. Nevěděla jsem ani co to je, jak se hraje.


Čím vás chytlo?
Je to skvělá hra. A docela podobná házené. Je to zábava i dřina.


Pomohlo vám, že jste před ragby hrála házenou?
Určitě, především v práci s míčem a v rozhledu na hřišti.


To, že narozdíl od házené je v ragby míč šišatý, vám nevadí?
Ne, ne, když jednou máte míč v ruce, tak je jedno, jestli je šišatý, nebo kulatý.


Není však ragby pro dívky přece jen příliš tvrdé?
V Česku hrajeme jen sedmičkové ragby. Jsme na velkém hřišti a je nás tam málo oproti klasickému, které hraje patnáct hráčů. Sedmičky jsou běhavější a méně kontaktní.


K úrazům nedochází?
Ty jsou, jako v každém sportu. Je to však o tom, že ještě nemáme všechny herní činnosti, jako třeba skládky, propracované. Jde spíše o úrazy z hlouposti.


V ženském ragby by člověk hledal podobně jako mezi chlapy také urostlejší dívky než jste vy.
Sedmičkové ragby je hlavně o rychlosti. Do mlýnu jsou potřeba statnější holky, ale spousta týmů, například Vietnamky, žádné mohutné hráčky nemá.


A souhlasíte, že ragby je hodně i o hlavě, o chytrosti?
Samozřejmě. Když víte, jak používat hlavu, co udělat s míčem, kam si naběhnout, tak sedmičkové ragby nemusí být vůbec kontaktní.


Jakou má ženské ragby v Česku budoucnost?
Rády bychom se dostaly na evropskou úroveň. Jenže nejprve se o našem sportu musí vědět, protože hráček je málo. Nemáme takovou propagaci, ale i to chlapské není v Česku nijak moc populární.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze