Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Robert Bakalář, legendární cyklistický komentátor a hlas Tour

Sportovní komentátor Robert Bakalář (7. července 2005) | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2011
Tour de France a jeho hlas patřily k sobě. Svými komentáři provázel fanoušky přímých přenosů cyklistických závodů, které vysílala česká verze Eurosportu. Robert Bakalář ve středu ráno zemřel, bylo mu 71 let. Potvrdil to zdroj blízký jeho rodině.

Svou soustrast už vyjádřil i nejlepší český závodník Roman Kreuziger: "Probudil jsem se a slyšel velmi špatné zprávy o velké osobnosti Robertu Bakalářovi. Bohužel už není mezi námi, budeme ho postrádat. Odpočívej v pokoji."

"Robert měl cyklistiku strašně rád, snažil se být v kontaktu se závodníky i mimo ten samotný závod, který komentoval," vzpomínal Ján Svorada, jenž na Tour vyhrál tři etapy, mezi nimi i tu závěrečnou na Champs-Elysées. "Těžko najít nějakého člověka, který by toho dokázal pokrýt svými aktivitami tolik jako Robert."

Probudil jsem se a slyšel velmi špatné zprávy. Bohužel už není mezi námi, budeme ho postrádat. Odpočívej v pokoji

Roman Kreuziger, nejlepší český závodník

Bakalář začínal kariéru v kolínském divadle, pak dlouhá léta pracoval pro Českou televizi a časopis Stadion, kde měl na starosti mimo jiné právě cyklistiku. Ta byla jeho láskou.

"Mám místo hlavy kolo. Jezdíval jsem na něm už jako kluk a od roku 1965 jsem dělal cyklistiku i jako novinář," vzpomínal organizátor závodů a ředitel bikerské exhibice Pražské schody.

Celý červenec sedával "Baky" zavřený ve studiu a dlouhé hodiny komentoval bitvy o žlutý dres. A vždycky byl na přenos perfektně připravený: co hodina vysílání, to hodina příprav.

"Při šestihodinových etapách jsem jako cyklista, protože mám cyklistické gely. Tyčinky nelze, protože ty se musí kousat," říkal. "Domů přicházím v sedm večer a po večeři začíná příprava na další etapu. Baterky dobíjím tak, že ráno si dám dobré espresso a jdu vysílat."

Sportovní komentátor Robert Bakalář na Mistrovství republiky v cyklistice v
Sportovní komentátor Robert Bakalář (7. července 2009)

A diváci pak v přenosech slyšeli: "Spadl tak nešťastně, že kromě toho, že mu praskla přilba, mu praskla i lebka..." Nebo také: "První jezdec získal 300 eur a 3 body, ti ostatní získali body taky, ale zůstali chudí." Či: "I když Andy Schleck před startem říkal, že žlutý dres dává závodníkovi křídla, tak tady se nelétá, tady se šlape."

Byl proslulý svými watty a převody. Hodiny vyprávěl o novinkách z cyklistického průmyslu. Jeho výroky jsou nezapomenutelné.

"Velká ztráta. Těžko najít člověka, který by toho dokázal pokrýt svými aktivitami tolik jako Robert."

Ján Svorada, vítěz tří etap na Tour de France

Letošní ročník Tour de France, který skončil před dvěma týdny, byl pro jednoho z nejzkušenějších komentátorů jeho patnáctým.

A bohužel posledním.

Bakalář zemřel ve čtyři hodiny ráno po dlouhé nemoci v nemocnici.

"Užívání si života plnými doušky a umění rozdávat druhým radost. To byla synonyma pro Bakyho," pronesl už dřív Bakalářův kolega z Eurosportu Ondřej Krátoška.

Další z kolegů Štěpán Straka zase vzpomínal: "Nikdy nezapomenu na první větu, kterou ke mně Robert Baky Bakalář pronesl před prvním společným přenosem: Čau, já jsem Baky, tady si sedni a poslouchej."

VIDEO: Populární komentátor si zahrál v pohádce O chytrém Honzovi (1985)

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze