Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel Josef Toms, člen basketbalových mistrů Evropy z Ženevy 1946

Josef Toms, basketbalový mistr Evropy z roku 1946, stojí v horní řadě jako čtvrtý zprava. | foto: Archiv J. Bažanta

6 2016
Ve věku 94 let ve středu zemřel Josef Toms, basketbalový mistr Evropy z roku 1946 a člen domácí Síně slávy. V poválečných letech se podílel rovněž na stříbru z domácího ME 1947, o rok později se zúčastnil i OH v Londýně, kde Československo obsadilo sedmé místo.

Před dvěma lety se s úsměvem vyjádřil k faktu, že polovina novinových referátů o ženevském finálové výhře nad Itálií uváděla, že to byl právě on, který dal vítězný koš na 34:32, druhá polovina psala o střelci Ivanu Mrázkovi: „Mně to bylo jedno. Napište, že to byl Ivan. Udělá mu to radost.“

Za reprezentaci sehrál Toms v letech 1946 až 1952 celkem 35 zápasů. O jeho úmrtí informovala na svém webu Česká basketbalová federace.

Na klubové úrovni hrál Toms za Uncas Praha, s nímž získal dva ligové tituly. Později hájil barvy žižkovských celků Viktoria, Sokol a Tesla.

Na hřišti patřil mezi hračičky. Fanoušky bavil různými fintami. „Jo, to bylo moje. Já měl fintičky a různé triky někdy raději než dávat koše,“ vzpomínal Toms, jenž basketbal nepřestal sledovat i po skončení aktivní kariéry.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze