Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný vidí ve Frydrychovi šampiona. Nechme se překvapit, říká svěřěnec

Oštěpař Petr Frydrych | foto: ČTK

23 2009
Trenér Jan Železný, oštěpařská legenda, předvídá Petru Frydrychovi velkou budoucnost. "Vidím v něm potenciálního mistra světa," míní o svém svěřenci. Na svém prvním světovém šampionátu skončil Frydrych desátý, kousek od užšího finále. "Doufám, že příště pojedu s jinými ambicemi," říká Frydrych.

Jedenadvacetiletý Frydrych letos získal na evropském šampionátu své věkové kategorie stříbro. "Ale šel za tím, že může vyhrát," oceňuje Jan Železný jeho vůli. "Bude to závodník světové extratřídy," míní trojnásobný olympijský vítěz, který vede také Vítězslava Veselého. "Mistry světa mohou být klidně oba."

Petře, letos pro vás bylo finále mistrovství světa nad plán, ale nebyl jste tak daleko od postup do užšího finále. Čím to, že se vám letos daří?
Pochopil jsem určité základní věci u oštěpu, které ženou metry. Doufám, že je teď budu zdokonalovat. Jsem vysoký, musím toho co nejvíce využívat. Letos jsem s tím trochu začal. Když se mi podaří technika, oštěp letí za osmdesát metrů. Dneska jsem mohl hodit dál.

finále oštěpařů jsme sledovali on-line

Takže se vám technika tak nevedla?
Určitě. Cítil jsem se dobře. Trenér říkal, že jsem měl větší formu než na mistrovství Evropy dvaadvacítek, kde jsem hodil 80,50.

Jan Železný vás na tribuně povzbuzoval. Emoce ovšem moc najevo nedává. Co myslíte, v jakém je rozpoložení?
Myslím, že dneska bude spokojený. Když jsem šel okolo, říkal, že chybělo trochu štěstí. Už po kvalifikaci prohlásil, že co bude navíc, bude jen super.

Máte za sebou první finále na mistrovství světa. Co vám může dát?
Určitě jsem si potvrdil, že i v největším závodě jsem schopný zachovat si chladnou hlavu. Doufám, že na příští mistrovství světa už pojedu s jinými ambicemi.

S jakými?
To se uvidí, až podle toho, jestli vydrží zdraví a bude se mi dařit zlepšovat se.

Jan Železný o vás i parťákovi Vítězslavu Veselém řekl, že jste potenciální mistři světa. Sníte o tom?
Nechme se překvapit. Jakékoli sny může mít každý.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze