Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný umí kromě oštěpu koulet sudy

22 2000
P r a h a - Sportovní veřejnost se dnes večer dozvěděla, kdo se podle hlasování sportovních novinářů stal nejlepším sportovcem České republiky posledního roku milénia. Pár hodin před slavnostní dekorováním oštěpařského fenoména Jana Železného se sportovci připravovali na večer. Chyběli jen hokejista Jaromír Jágr a fotbalista Pavel Nedvěd, kteří musí plnit povinnosti ve svých klubech. Nováček mezi českou sportovní elitou triatlonista Jan Řehula se už těšil na slavnostní vyhlášení, "Žádné přední umístění neočekávám, pro mě je čest už to, že tam budu." To zkušený Jan Železný dobře věděl, co takové setkání obnáší, "Bude tam jídlo a pití zadarmo a pěkně nám někdo zazpívá. Co víc si můžu přát?" říkal trojnásobný olympijský vítěz.

Trochu překvapivě se mezi nominovanými objevil Tomáš Dvořák, letošní rok pro něj nebyl příliš šťastný. Olympijský závod dokončil jen silou vůle. "Pro mě je to překvapení, že jsem opět mezi elitou, ale minulý rok jsem se na večer těšil více," vtipkuje loňský vítěz. Dopoledne lehce potrénoval a odpoledne pojede vyzvednout manželku. "Doma ještě musím vyzbrojit sestru, bude nám hlídat děti," neopouštěl ho humor. 

Trochu zamračení byli jen ti, kteří se těsně nevešli mezi desítku nejlepších. Mezi ostatními se však rozhodně jako outsideři necítí. "Známe se z olympiády a  rivalita mezi námi určitě není, sice mě mrzí, že nejsem mezi desítkou, ale s pistolí jsem dosáhl co jsem si přál. Jiný sport bych stejně se svojí postavou dělat nemohl," říká střelec Martin Tenk.

"To já bych mohl dělat koulení sudů, trénink na to by byl úplně stejný," přisazuje si Jan  Železný. "Určitě bych hrál hokej v NHL, na bruslích mě to fakt jezdí. Mám stejný styl jako Jágr," nezůstane pozadu Jan Řehula.

Starostlivá maminka Štěpánka Hilgertová byla mezi nominovanými jedinou ženou. "Je to hrozná škoda, že nás tady není více, na druhou stranu více vyniknu." Nedostatek příslušnic slabšího pohlaví mrzí i Železného: "Anketa by se měla rozdělit zvlášť pro muže a pro ženy, hned by nám bylo veseleji."

A co ostatní? "Projdu se po Praze a dokoupím dárky," plánoval plavec Daniel Málek. Prohlížet hlavní město vyrazili i ostatní mimopražští, ale střelec Martink Tenk ne. "Přijel jsem až z Ostravy a budu po náročné cestě odpočívat." Kajakářka Štěpánka Hilgertová musela navštívit holiče a po dopoledním tréninku nabírala síly. Stříbrný z olympiády boxer Rudolf Kraj zná už Prahu dobře, "Já se půjdu po generálce prospat a pořádně najíst." 

Ve čtenářské anketě iDNES o nejlepšího sportovce roku suveréně zvítězil Jan Železný před Štěpánkou Hilgertovou a Romanem Šebrlem. Další stříbrný medailista ze Sydney Rudolf Kraj je na čtvrtém místě. Kompletní výsledky ankety si můžete přečíst ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze