Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný by hrál o peníze jen čáru

27 2000
V Monte Carlu můžete v kasinech vyhrát spoustu peněz. Štěstím či podfukem. Taky je pak ale můžete rychle rozházet či ony samy mohou ztratit hodnotu. V oáze hazardu se ale dá získat i cosi cennějšího, neinflačního. Dřinou a úsilím. Oštěpař Jan Železný si z Monackého knížectví přivezl trofej pro nejlepšího atleta světa roku 2000. Získal ji v neděli při vyhlášení ankety Mezinárodní atletické federace. Vyházel si ji ale mnohem dříve. "Mé vítězství hodně ovlivnily tři zlaté olympijské medaile. Ty mají ve světě pořádný zvuk," přiznal šampion z OH v Barceloně, Atlantě a Sydney.

Pro Železného se nejedná o poslední ocenění. Má šanci získat další. Vedle ankety o nejlepšího českého sportovce roku, v níž je hlavním favoritem, zamíří ještě do Londýna - na prestižní vyhlášení Sportovce světa. "Pojedu tam moc rád. Těším se." Z České republiky byli pozváni pouze sportovci dva, vedle oštěpaře ještě hokejista Jaromír Jágr. Svět dal jasně najevo, kterých dvou tuzemských borců si cenní nejvíce.

Slavnostního večera se čtyřiatřicetiletý oštěpař zúčastnil ve vypůjčeném smokingu, který je pro podobné příležitosti vyžadován. "Mám pocit, že ho musíme mít proto, aby vynikly ženy. My muži jsme v něm stejní." Atletky vedle fádních atletů skutečně prokoukly. "V teplákách vypadají jinak. Kolikrát je ve večerních róbách ani nešlo poznat."

Co soudí šampion o podobných anketách: "Vždy je problematické určit vítěze, některé sporty jsou nesouměřitelné, za některými sportovci stojí silné lobby. Ale má to smysl." Železnému titul pomůže, zvýší jeho cenu. "Určitě je hodně prestižní. Má dopady na dění okolo. Lépe se mluví se sponzory, jednodušší je vyjednávání o závodech."

Ruleta, poker, black jack - soutěžením v těchto ošemetných disciplínách je pověstné Monte Carlo. Hráčské prostředí Železného nezlákalo. "Kuličku rád nemám, ta mě okrade," popsal svérázně ruletu. "Mačkat páčky mě nebaví, to bych si připadal blbě," neláká šampiona ani další tuze ošemetná gamblerská disciplína. "To bych si raději zahrál o peníze čáru," věří v šikovnost své paže. Oprávněně.

Jan Železný po návratu do Prahy s trofejí pro Atleta roku 2000.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze