Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný bude po letech házet doma

10 2000
P r a h a - Po třech letech se českým divákům představí v světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, stane se tak 5. června na stadionu Evžena Rošického v Praze při tradičním Memoriálu Josefa Odložila. Naposledy závodil železný v Čechách v červnu 1997 právě při Odložilově memoriálu a jeho výkon 87,52 je dosud rekordem mítinku. "Strahovský stadion sice není vzhledem ke své poloze ideální, vítr se tam pěkně točí, ale i tak se dá hodit daleko. Chci splnit olympijský limit a odvděčit se divákům za podporu, kterou mi léta věnují," slíbil dvojnásobný olympijský vítěz.

Podle předběžné startovní listiny budou soupři Železného na Strahově například Rakušan Högler či Nor Fagernes.

Před domácím publikem přislíbila účast i dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová, pod dvě minuty umí trať zaběhnout také její avizovaná soupeřka Ewerlöfová ze Švédska. Stříbrná medailistka z hlového MS a ME Zuzana Hlavoňová svede ve výšce souboj s ukrajinskou mistryní světa Babakovovou, vyloučena není ani účast halové mistryně světa Bergqvistové ze Švédska.

Chybět nebudou ani haloví mistři Evropy ve štafetě na 4x400 metrů - Jiří Mužík a Štěpán Tesařík se představí na překážkářské čtvrtce proti Rusu Maščenkovi, na hladké trati se utká Karel Bláha s dalšími adepty olympijské štafetové nominace Štejfou, Hanzlem a dalšími. Silnou zahraniční konkurenci v podobě Němce Budera a Ukrajince Belonoga bude mít koulař Miroslav Menc, na startu se objeví také český kladivářský rekordman Vladimír Maška.

"Odložilův memoriál bude první vážnější prověrkou v olympijském roce, protože právě na začátek června posunula většina atletů vzhledem k olympiádě svůj první start do sezóny," konstatoval šéftrenér českých atletů Václav Fišer.

Mítink má stejně jako v minulých letech status Evropské atletické asociace (EAA), pořadatelé opakovaně usilují o 'povýšení' na statut IAAF. "Zatím jsme neuspěli. Podle IAAF máme šanci, až budeme nejlépe hodnoceným mítinkem EAA. To je tedy jeden z našich cílů," vysvětlil generální sekretář Českého atletického svazu František Fojt.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze