Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný: Brzy chci být Trenérem roku

Jan Železný - Jan Železný při vyhlášení ankety Atlet roku 2006. | foto: Dan MaternaMF DNES

13 2006
Praha - Klidný život po konci kariéry? Kdepak. Světového rekordmana Jana Železného nedávno zavedly povinnosti člena Mezinárodního olympijského výboru na Kubu. Pak trénoval se svými svěřenci ve Špindlerově Mlýně. Tento víkend si nejprve v sobotu došel v Praze pro 4. místo v české anketě Atlet roku.

V neděli ráno měl letět do Monte Carla, kde světová atletika ocenila jeho kariéru cenou za celoživotní dílo. Nachlazení ho však donutilo zůstat doma. 

Z Atleta roku odcházel trochu zklamaný."Chtěl jsem na závěr kariéry něco říct a nedostal jsem příležitost. Co? Teď už to nemá smysl."

Při nedělní atletické slávě v Monte Carlu byli vedle dalších oceněných vybráni nejlepší atleti světa tohoto roku. Železný tu cenu získal v roce 2000. Včera si měl jít pro jinou.

 

Oceněné legendy

Jan Železný: světový rekordman v oštěpu, trojnásobný olympijský vítěz i mistr světa.
Hicham El Guerrouj: marocký běžec, tři světové rekordy, dvě zlata a stříbro z her, 4x mistr světa.
Štefka Kostadinovová: bulharská výškařka 19 let drží rekord 209 cm. 2x zlatá z MS, zlato a stříbro z her.

I když vyhlášením neholduje, rád se setkává s českými legendami. Díky atletice potkal i britského premiéra Tonyho Blaira. Rád poznal Václava Havla. "To byl náš velký prezident, všude na světě otvíral dveře."

Jako sportovec už se na pódium nevrátí. Ale šanci na Atletovi roku pořád má: v kategorii Trenér roku. "Tím bych chtěl být co nejdřív."

Právě v trénování našel vybití. "Skupina je dobrá, může něco dokázat. I když byli na soustředění unavení, ještě si přidali kopce. A já? Kopce jsem jim nezáviděl. Byl jsem se s nimi rozběhat."

Oštěpem bude házet jen ukázkově."Naplno jsem to teď zkoušel kamenem. Docela to bolí, když se člověk nerozcvičí." Možná bude jednou trénovat i dívky.

Na jeho rady dává i Barbora Špotáková. "Talenty tu jsou. Bára to ukazuje. Vyhraje olympiádu," předpovídá.







Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze