Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železného čeká závod o mistrovství světa

15 2003
Curych, Praha - Bude to napínavé divadlo. 22 000 lidí na vyprodaném stadionu Letzigrund při slavném mítinku Weltklasse v Curychu utvoří kulisu osobního boje oštěpařského šampiona Jana Železného. Přesně za dva týdny začíná na mistrovství světa kvalifikace v jeho disciplíně. Železný bude na startu jenom tehdy, když v pátek večer na mítinku Zlaté ligy obstojí ve vlastních očích. Není žádný limit, který musí Železný splnit. Jisté je, že se podle dnešního závodu rozhodne, jestli na šampionát do Paříže pojede, nebo ne.

"Nejsem napjatý," říká reprezentační šéftrenér Václav Fišer. "Jsem přesvědčen, že je na tom dobře. Že pojede a vyhraje mistrovství světa." Železný se loni na podzim podrobil operaci zad a původně s mistrovstvím světa nepočítal. Jenže letošní sezona mu vychází lépe, než očekával.

Má za sebou pět závodů a vydržel zdravý. "Původně jsem na šampionát jet nechtěl. Ale potom přišla solidní forma a soupeři nepředváděli nic světoborného. To zvýšilo moji motivaci. Teď stojím před rozhodnutím o startu v Paříži," řekl Železný pro internetové stránky společnosti Česká sportovní.

Oštěpař je v Curychu už od poloviny týdne a ve středu tu měl autogramiádu. "Zájem lidí byl obdivuhodný. Dokonce jsem zaslechl i češtinu," vyprávěl.

V pátek dopoledne se ještě rozcvičí s medicinbalem, závod mu začíná dvacet minut po deváté večer. Celý mítink vysílá ČT 2 už od 20 hodin.

Železný bude závodit poprvé od červencového mítinku v Římě, kde se mu nedařilo a skončil až čtvrtý. "Potřeboval jsem trénovat, což se mi podařilo. Ale závod, to je něco jiného," řekl Železný.

Oštěpařský závod v Curychu bude ostrou zkouškou před mistrovstvím světa. Na startu je téměř celá světová špička včetně Rusa Sergeje Makarova, který vede tabulky. Chybí jen Brit Steve Backley. „Je mi jasné, že šetří energii pro Paříž,“ komentoval to Železný. Na mítinku poběží také překážkáři Jiří Mužík a Štěpán Tesařík.

"Bylo by dobré zaběhnout pěkný čas, abych se před mistrovstvím světa psychicky naladil," řekl Mužík.

V Curychu bude hlavní postavou mosambická půlkařka Maria Mutolaová, která jediná má šanci na jackpot v hodnotě milionu dolarů pro vítěze všech šesti mítinků Zlaté ligy. Keňan Stephen Cherono, který poprvé bude závodit za Katar, chce překonat světový rekord v běhu na 3000 metrů překážek.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze