Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železňák na Šumavě, to je test tvrdých triatlonistů

DO VOD LIPNA. Triatlonisté se na Šumavě utkají na ironmanských tratích. - ilustrační foto | foto: Reuters

13 2010
Lipno rozvíří závod v dlouhém triatlonu. Chystá se čtvrtý ročník, který je součástí seriálu Classic Cup 2010. Seriál je podobný sérii Ironman, která ale má ochrannou známku a anglický název se při jiných dlouhých triatlonech nesmí používat.

Kromě startujících z Česka přijedou i triatlonisté z Rakouska, Německa, Itálie, Polska, Slovenska, Ukrajiny, Španělska a Velké Británie.

"Ještě jednáme s Rusy, ale myslím si, že nedorazí," uvedl hlavní organizátor Jiří Chaloupka.

Od pondělí na Šumavě s výpravou Ukrajiny trénuje také Tamara Kozulinová. Je mistryní světa ITU z roku 2004. "Bude chtít napravit neslaný nemastný výkon z Immenstadtu," připomněl nedávné MS Chaloupka. Diváci na trati neuvidí Janu Candrovou. Má tentokrát pomáhat s občerstvením.

Ohlášeni jsou také členové Age Groups, účastníci nedávného mistrovství světa v dlouhém triatlonu, které se konalo v německém Immenstadtu.

"Přihlášení jsou Novotný a Martínek," prozradil Chaloupka. Oba skončili ve své kategorii na čtvrté pozici. Závodit bude i vedoucí žena Classic Cupu Petra Krejčová z B&H České Budějovice.

Classic Cup se skládá osmi závodů.

"Dva jsou duatlony, čtyři závody jsou poloviční dlouhé triatlony, jeden je olympijský a jeden je dlouhý triatlon," upřesnil Chaloupka.

Krejčová před startem: Favoritka? Ne

Nejsem favoritkou závodu, říká Petra Krejčová před sobotním Železňákem triatletů kolem Lipna. "Leda tak mezi českými závodnicemi," dodala. "Ale dlouhý triatlon je závod, ve kterém nikdy nevíte, co všechno se může přihodit."

Na každého startujícího číhá v únavě spousta nástrah. Jednou se špatně napije, jindy se zapomene posilnit tyčinkou nebo ho chytí křeče z jiných důvodů. Když už je v únavě, jsou i jiné pasti.

Náročnost závodu bude násobená těžkým profilem tratí. "Projela jsem si kolo. Příroda tam je krásná," zasnila se Krejčová. Při závodě si ale krajinu prohlížet nebude. Při testu okruhu si rozhledy po krajině ujít nenechala. I tak, jak je závod těžký, se na něj těší.

Okruh zvládla za 2:20 hodiny. Pojede ho třikrát. Jen převýšení na kole je dva kilometry. Trať je zvlněná. Kdyby seděla celých sedm hodin na kole, byl by čas o dost za jejím maximem.

Ironmana už zvládla za 10:24 hodiny. Ale s delším pobytem na tratích počítá. Železňák je hodně náročný závod. "Je to můj pátý start," odpověděla na dotaz, kolik dlouhých triatlonů ve svém mladém věku zvládla. Vrchol ve vytrvalosti má teprve před sebou.

Po mistrovství republiky je to pro ni druhý nejdůležitější dlouhý triatlon v sezoně. Proto se snažila poslední dva týdny nezávodit a soustředila se na Lipno. Také odpočívala. "Natrénováno mám," ujistila. "Ale může se stát cokoliv," připomněla.

(mac)Najdete na iDNES.czmobilní verze