Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že vedu světové tabulky? Tak to je fakt bomba, smál se oštěpař Frydrych

Oštěpař Petr Frydrych předvedl na mítinku Zlatá tretra nejdelší světový hod roku | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

27 2010
Pozor na mě, vzkázal konkurenci. Oštěpař Petr Frydrych se v Ostravě na mítinku Zlatá tretra dostal svým skvělým hodem na první místo letošních světových tabulek. V těch historických českých je už na druhém místě za svým koučem a světovým rekordmanem Janem Železným.

Petře, je pro vás překvapení, že vám oštěp letěl tak daleko?
Překvapení to je, ale jsem rád, že to vyšlo. Formu jsem měl. Věděl jsem po Šanghaji, že dva tři metry tam ještě jsou, že 87 metrů by mohlo vyjít. Jsem rád, že se mi to povedlo před tímhle skvělým publikem, které mě vybičovalo. Když je na mě upřená pozornost, ještě víc mě to vybičuje. Říkal jsem si, že si tohle publikum zaslouží hezký výkon.

Je vám 22 let. Čekal jste, že ve vašem věku povedete světové tabulky?
Vůbec. Letos jsme se dva měsíce připravovali v Africe, z toho měsíc jsem nemohl kvůli zádům pořádně házet. Před prvním závodem jsem moc netrénoval, ale hned jsem hodil přes 84 metrů, což mě překvapilo. A teď 88. Kdyby mi tohle někdo řekl v březnu nebo dubnu, tak bych mu nevěřil.

petr začíná dozrávat, říká železný

Absolutně spokojený byl po Frydrychově výkonu na Zlaté tretře Jan Železný. Světového rekordmana výsledek jeho svěřence překvapil:

"Ale na začátku sezóny jsem mu říkal, že může hodit 88 až 89 metrů. Ten nejdelší pokus nebyl technicky nejlepší, mírně při něm pokrčil rameno," řekl trojnásobný olympijský vítěz.

"Doufám, že mu to vydrží v celé sezoně a že zůstane také zdravý. Loni se chytil jako závodník a v současné době to začíná prodávat a dozrává Ale ještě má co zlepšovat."

Záda už drží?
Teď už ano.

Jak vás láká meta 90 metrů?
Já neříkám, že chci hodit hned devadesát. Ale chci výkony nejdřív stabilizovat kolem 85 metrů a zůstat zdravý. Hlavním letošním závodem je mistrovství Evropy v Barceloně a tam chci získat medaili. Jenže to je až za dva měsíce a do té doby se může stát cokoliv.

Světový rekord Jana Železného je 98,48 metru...
To je ještě daleko, o tom bych se opravdu ještě radši nebavil (smích).

Jste první v letošních světových tabulkách, Víťa Veselý je druhý. Co tomu říkáte?
Je to bomba. My spolu trénujeme, bydlíme spolu tři roky na pokoji a teď tohle. Nevím, jak to dlouho vydrží, protože ne všechna světová esa už letos házela, ale když to vydrží ještě chvilku, bude to super.

Co na tenhle váš výkon řekne Thorkildsen?
Doufám, že vyvalí oči a příště, až se potkáme, tak se bude bát. A že bude mít respekt.

A co vám poví váš trenér Jan Železný?
To se ještě uvidí, ale určitě mi řekne nějaké technické nedostatky. Ty tam jsou vždycky. Ale doufám, že tentokrát bude spokojenej (smích).

On vám vždycky radí přímo při závodech, dneska to nešlo. Je to výhoda, nebo nevýhoda?
Určitě je výhoda, když u toho je, můžeme spolu konzultovat techniku. Na druhou stranu, když tam není, tak se se vším musím srovnat sám. Ale dneska byla soutěž tak rychlá, že kdybych něco vymýšlel sám, tak by to asi nedopadlo dobře. Každopádně se díval z tribuny.

Jak se vám zamlouvalo počasí?
Bylo fajn. Na středečním tréninku to foukalo proti, dneska se to otočilo. Hlavně že nepršelo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze