Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že v premiéře porazím Björndalena? To jsem nečekal, řekl biatlonista Jánov

Vít Jánov | foto: Archiv Víta Jánova

19 2010
Má za sebou premiérový start v závodě Světového poháru. A úspěšný. Biatlonista Vít Jánov skončil ve sprintu na slavném Holmenkollenu v Oslu 52., ale dlouho útočil na bodovanou čtyřicítku. K ní mu nakonec chybělo sedmnáct sekund. Ale nesmutnil. V cíli totiž za sebou nechal i slavného Björndalena, jenž na domácí trati propadl.

"Že porazím Björndalena? Tak to jsem fakt nečekal. "Dost mě to překvapilo," uvedl Jánov v rozhovoru pro iDNES.cz z dějiště závodu v Oslu. "Bylo to příjemné zjištění, když jsem ho na výsledkové tabuli viděl za sebou."

Fenomenálnímu Norovi první start po olympijských hrách totiž hrubě nevyšel, vinou pěti střeleckých chyb obsadil až 54. místo, dvě sekundy za českým reprezentantem. "Nojo, ale pět chyb a jen dvě sekundy za mnou. Běžecky je někde jinde," bral zajímavou situaci s nadhledem.

V sobotní 12,5 kilometrů dlouhé stíhačce tak Jánov bude na startu spolu s nejlepším biatlonistou všech dob.

"Asi mu hned uhnu, aby mě nepřeválcoval," vtipkoval. "Bylo by hezké se ho držet, ale asi bych vydržel jen jedno kolo, jestli vůbec. A pak bych odpadl. Na jeho běžecké výkony zatím ještě nemám."

Vít jánov

Narozen: 25.12.1987
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Studuje: 3. rokem sportovní fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor regenerace a výživa ve sportu (jeho spolužačkou je i biatlonistka Barbora Tomešová)

S biatlonem začal: před osmi lety, poslední tři roky se mu věnuje naplno

Úspěchy: 4. místo na loňském Evropském poháru v Altenbergu, 7. místo ze stíhačky ne MEJ v Novém Městě 2007

Letos startoval v IBU Cupu: 12 závodů ze 17. Nejlépe 6. a 9. v Pokljuce. Celkově 20.

Björndalena označil jako jednoho ze svých biatlonových vzorů. "Určitě to je velký člověk, o tom není pochyb. Ale obdivoval jsem i Raphaela Poiréeho hlavně kvůli jeho střelbě. Taky bych chtěl střílet jako on."

V premiéře útočil na body, ale došly síly

Přitom nechybělo mnoho a dvaadvacetiletý student 3. ročníku sportovní fakulty brněnské Masarykovy univerzity (oboru regenerace a výživa sportu) mohl ve své premiéře mezi elitou získat své i první body.

Se startovním číslem 109 se ještě po poslední střelbě držel na 35. pozici, ale v závěrečném kole a vyrovnaném poli nestačil fyzicky.

"Trať byla hodně náročná s těžkými kopci. Síly mi došly dřív, než jsem čekal," vysvětloval rodák z Jablonce nad Nisou, který doběhl jen těsně za Šlesingrem a Dostálem.

Jánov si nominaci do závodů SP vybojoval předchozími úspěšnými vystoupeními v seriálu IBU Cupu, zejména díky šestému a devátému místu minulý týden v Pokljuce. "Tam jsou úplně jiné podmínky. A přestože se za poslední dva roky obrovsky zvedla konkurence, Světový pohár je stále jiná liga."

Vít JánovVít Jánov

Vít Jánov

Do svého premiérového startu mezi elitou prý nevstupoval nervózní, bral ho jako každý jiný závod. "Opravdu jsem se nestresoval, vždyť jsem byl outsider," uvedl. O to víc byl v cíli spokojenější. "Nikdo mě tu neznal a věděl jsem, že můžu překvapit. To se taky povedlo," usmíval se.

Budoucí cíl? Dál na sobě makat

Pro sobotní stíhací závod nemá Jánov skromné cíle a chce se posunout výsledkovou listinou výš - až k bodům, které bere nejhůř 40. místo.

"Jsem rád, že jsem se do stíhačky dostal. Bude hodně těžká a důležitá bude střelba, která je u mě dost proměnlivá. Spíš je to takové malé přání, chtěl bych získat alespoň jeden bodík."

O budoucnosti má jasno. Nechce, aby jeho zařazení mezi nejlepší české biatlonisty bylo pouze dočasné. "Chci na sobě dál pracovat a zlepšovat střelbu i běh, abych se co nejvíc přiblížil světové špičce."Najdete na iDNES.czmobilní verze