Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ze slavných dob zůstaly jen dresy

6 2000
L o s A n g e l e s - Něco tu nesedělo, řekl by Phil Marlowe, kdyby viděl majestátní halu Great Western Forum, podivně hozenou do ošuntělé čtvrti Inglewood v Los Angeles. Před Chandlerovým detektivem, patřícím k metropoli stejně jako myšák Mickey či Marilyn Monroe, by se po pouti šedivými ulicemi s nízkými budovami najednou zjevilo klasické Forum Romanum. Jím se oválná stavba dějiště čtvrtfinálového zápasu Davisova poháru také inspirovala.

"Tady na vás dýchne kus sportovní historie," praví kapitán tenistů Jan Kukal při pohledu ke stropu haly. Visí tam vyřazené dresy těch nejslavnějších, kteří kdy hráli za zdejší hokejové a basketbalové týmy, jež se ovšem loni přestěhovaly do nové haly Staples Center.

Připomínají se tu brankář Vachon a forvard Dionne, také třináctka Chamberlaina, dvaatřicítka Magika Johnsona a třiatřicítka Abdula-Jabbara. Víc po odchodu NHL a NBA nezbylo. Stavba z roku 1963 se využívá jen sporadicky. Mnohem rušněji bývá u nedaleké dostihové dráhy Hollywood Park, kde kupu dolarů prosázel spisovatel a laureát života amerických chudáků Charles Bukowski.

"Nechápu, proč hala zůstala opuštěná, když je to klasický sportovní komplex se vším všudy," diví se Ctislav Doseděl, který jinak americkou kulturu nevyznává. "Loni jsem měl den volna, a tak jsem si Los Angeles projel, ale moc mě to nezaujalo. Ještě že v téhle čtvrti nemáme hotel. Bydlíme pěkně, dvacet minut odsud u zátoky, díváme se na lodě a na moře," lebedí si milovník přírody. Ani Kukal není městem nadšený. "Doma žiju na vesnici, kde nám chybějí dva obyvatelé do počtu tří set, takže na mě je to tady trochu velké," glosuje kapitán.

Naopak Martinu Dammovi se v Los Angeles už léta líbí. "Pětkrát jsem tady hrál turnaj ATP, našel jsem si čas projít se po Hollywoodu nebo Santa Monice," vykládá Damm. "Je to světové centrum zábavy. Žije to tu."

V prázdné aréně na tenis bzučí silná světla jako roj včel. U stropu visí obří krychle se čtyřmi obrazovkami. Pod nimi se v elipsách kolem zeleného tenisového kurtu vinou žlutá a oranžová polstrovaná sedadla, kterých je na Davisův pohár připraveno přes třináct tisíc.

"Great Western Forum má stejně slavnou tradici jako Madison Square Garden v New Yorku. Často jsem sem chodil v osmdesátých letech na zápasy basketbalistů Lakers a jsem rád, že se mi vyplnilo přání být tady jednou při Davis Cupu," říká americký kapitán John McEnroe.

Hrát v Los Angeles je pro Američany pohodlné, protože tady nebo v okolí většina z nich bydlí. Sampras v Beverly Hills, McEnroe v Malibu, deblista O'Brien v Palo Alto a Agassi to má z Las Vegas ani ne hodinu letadlem. Americký tým proto neobývá žádný z hotelů, tenisté si žijí po svém a dohromady se scházejí jen během dne.

"Hrát doma ale má i své nevýhody. Musel jsem vypnout mobil, protože mi pořád někdo volá a na tenis dorazí asi padesát mých známých," děsí se naoko Sampras.

Popularita Davis Cupu v Los Angeles zase leží na srdci Agassimu. "Snad se o tom dozví víc lidí než před pěti lety v Las Vegas," doufá Agassi. "Tehdy jsme tam hráli semifinále, ale když jsem se ptal v kasinu krupiérů, jestli vědí, co to je Davis Cup, kroutili hlavou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze