Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ze šampionátu v letech zůstaly trosky

13 2000
V i k e r s u n d , P r a h a - Nepřehledný chaos, způsobený neustálým nebezpečím záludného větru, odkládání závodu ze dne na den, anulace jednotlivých kol, několik pádů, z nichž jeden skončil v bezvědomí, a jen málo opravdových letů, tak se o víkendu zcela rozpadlo mistrovství světa v letech na norském mamutím můstku. Celý závod za účasti všech padesáti skokanů se přesunul na dnešek. V pátek nedošlo ke kvalifikaci, v sobotu se nedokončilo ani jedno závodní kolo, tři z plánovaných čtyř se přesunuly na neděli. Ani včera souboj s větrem neskončil vítězně, ve výsledkové listině nula.

Šampionát nervově rozhoupal sobotní pád Rusa Artura Chamidulina. Pravá lyže klesla pod nosný vzduchový polštář, stala se tak závažím na noze a táhla skokana do bezmocné rotace. Padl zády z několikametrové výšky na svah, převaloval se po něm, až v přechodovém oblouku mu uletěla přílba a poté i obě lyže.

"Má otřes mozku, žádnou zlomeninu a v bezvědomí byl jen na chvíli," oznámil jeden z organizátorů Torgeir Nordby. Po nemocničním ošetření lékaři vyloučili vnitřní zranění.
Někteří skokani protestovali proti zjevnému větrnému nebezpečí, jury se ukázala rozumná, přerušila a odložila závod.

Superlet předvedl v neděli Němec Hannawald, doskočil na 214 metrů, ale prudký přechod neustál, na pár vteřin se položil na záda. Jury poté ve všeobecné nervozitě snížila nájezd. Brzy nato se vzdušné havárii nevyhnul olympijský vítěz Fin Janni Soininen. Upadl na pravý bok, kutálel se po svahu, jedna lyže mu zůstala, furiantsky na ní sjel pár metrů. Nájezdová stopa se sice upravila, ale celé kolo bylo zrušeno. Neskákali přední favorité, Rakušané Goldberger, Widhölzl, Fin Ahonen a Němec Schmitt.

Vzrušení z pádu poznamenalo i následné kolo. Korejec Čoi se zoufale potácel ve vzduchu, upadl, válel se desítky metrů a pak odběhl už bez lyží. Opravdové lety se ukázaly vzácné, jen dva skokani překonali hranici 180 metrů, Nor Ingebrigtsen dolétl na 180,5 ma Japonec Mijahira o metr dál. Hannawald znovu zářil, doletěl na 191 metrů. Co platno, další skokan za ním, Rakušan Goldberger, už na pokyn jury vycouval z posezu na startovní lavičce a závod pro nebezpečný vítr byl skončen a anulován. Opět neskákali ani Widhölzl, Ahonen a Schmitt. "Nahoru tentokrát už nepolezu," řekl znechucený Goldberger.

Čeští reprezentanti se včera drželi v průměru, nejúspěšnější Doležal 150,5 a 152 metrů, Janda 158 a 126, Jiroutek 147,5 a 140,5. Organizátoři po dohodě s delegáty Mezinárodní lyžařské federace přesunuli program na dnešní dopoledne (9.30). Během jednoho dne by skokani měli absolvovat tři soutěžní kola.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze