Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že je nejvyšší čas oprášit po zimě hole? Možná, ale indoor pro každého není

Golf - ilustrační | foto: Profimedia.cz

8 2010
Golfový trénink už díky indoorům a vyhřívaným odpalištím není v České republice závislý na počasí. Kdo chce, v kvalitním oblečení hraje celý rok venku. Jak se ale mají zachovat ti, kteří v zimě na hole nesáhnou? Kdy je nejvyšší čas hole oprášit a začít se připravovat na sezonu?

Profesionálové vědí, že čekat s prvním tréninkem sezony na modrou oblohu a jarní teploty se nevyplácí. "Rekreační hráči mnohdy hodí přes zimu hole do kouta a poté se diví, že nenavážou tam, kde na podzim skončili," říká profesionální trenér Martin Kovařík.

Radím golfistům, aby v zimě chodili průběžně do indoor center alespoň na síť a od února či března se pomalu připravovali s trenérem. "Co se týče úplných začátečníků, u nich bych v indoor centrech doporučoval vyloženě klasické základy. Komplexní golfový trénink bych nechal až na venkovní hřiště," dodává Kovařík.

Golf indoor Erpet Praha.

Zimní přípravu podceňuje hodně hráčů. Trénink v golfové hale je jednak nebaví a navíc je frustruje, že okamžitě nevidí výsledky. "Když jde člověk na trávu a povede se mu rána, má úplně jiný pocit, než když míček napálí do sítě a ránu si ani neumí představit," chápe je profesionální trenérka Markéta Křížová.

Je to další důkaz, že golfový trénink je velmi individuální záležitost. Profesionální trenér Pavel Hepnar je proto benevolentnější: "Jsou lidé, kteří se v indoorech dokážou úžasně připravit, ale někteří to v nich vůbec neumějí. Ti ať klidně počkají s tréninkem na jaro."

Další otázkou je, co kdo od golfu vlastně očekává. "Rekreační hráč, který se chce zlepšovat, ať využije zimy a odstraní ze swingu zásadní problémy. Golfista, který hraje vysloveně pro radost, ať si počká na jaro, potom si trénink pořádně vychutná," doporučuje Hepnar.

Opuštěný golfový driving range.

A které roční období je nejlepší pro úplně první seznamování se s golfem? "Ideální je začít v zimních měsících v indooru. Pod vedením profesionálních trenérů si zažijete správné základy krátké hry i plného švihu, proberete golfovou etiku a pravidla," nastiňuje možný rozvrh profesionální trenér Jakub Važanský.

Jeho varianta je časově výhodná. "Když budete přes zimu pilně trénovat, můžete začátkem sezony vyrazit na hřiště a pokusit se složit zkoušku způsobilosti, handicap 54. Pak máte před sebou úplně celou sezonu a můžete se začít zlepšovat," dodává Važanský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze