Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potřebujeme zůstat zdraví, má jasno prostějovský kouč Choleva

Zbyněk Choleva během prostějovského time-outu | foto: Tomáš Frait, MF DNES

24 2016
Před těžkou zkouškou stojí trenér Zbyněk Choleva. Basketbalisty Prostějova má udržet mezi nejlepšími českými týmy, současně od něj vedení klubu chce, aby do sestavy zabudoval klubové odchovance, kteří vyšli z juniorské kategorie. „Nebude to snadné,“ uvědomuje si uznávaný trenérský odborník.

Dají se vůbec oba úkoly zároveň splnit?
Budeme se o to snažit. Mladým klukům je třeba dávat prostor, jsou budoucností klubu. A potřebují získávat zkušenosti. Bez nich neporostou. Chce to čas a trpělivost. Rozhodně nejde počítat s tím, že budou od začátku vyhrávat zápasy. Ale šanci dostávat musí.

Může to ovlivnit výkonnostní cíle?
Vliv by měly spíše vynucené absence. V přípravě nám různě vypadávali hráči. Trénovali jsme neúplní a týkalo se to především těch zkušených, na kterých bude ležet hlavní zodpovědnost za výsledky. Potřebujeme zůstat zdraví, to je hlavní předpoklad možného úspěchu.

Do sestavy přišel pivot Marek Souček a polský rozehrávač Maksym Kulon. Jste s posilami spokojený?
Marek měl zpočátku trošku problém s kondicí, ale svojí pracovitostí všechno dohnal. Má dobré basketbalové myšlení. Maksym přišel až v závěru přípravy, zatím ukazuje, že především v obraně je jeho přítomnost cítit. Chtěl bych, aby se více prosadil v útoku.

Preferujete rychlou hru, bude to platit i v následující sezoně?
Rychlý brejk je velká zbraň. Do postavené obrany se útoční špatně. Proto se budeme snažit o rychlý přechod do útoku. Je to praktiky jediná cesta ke snadnému koši. Všechny ostatní jsou složitější.

V sestavě zůstali kvalitní střelci z dálky. Budete hodně spoléhat na úspěšnost trojkařů?
Trošku to opět souvisí se zdravím. Aby hráč byl úspěšný při střelbě z dálky, musí se cítit dobře. Souhlasím, že máme hodně kluků, kteří umějí trefit koš z trojkové vzdálenosti. Ale jen na to spoléhat nemůžeme. V dnešním basketu to není tak, že někoho jednoduše přestřílíte. Bodovat musí také pivoti, je třeba najíždět pod koš. Být nečitelný. S jednou zbraní neuspějete. Soupeř vás přečte a ubrání.Najdete na iDNES.czmobilní verze