Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbraně? Nic pro mě, říká čerstvý rotmistr Churavý

Pavel Churavý po skoku v závodě sdruženářů na olympijských hrách ve Vancouveru. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2010
Až dnes večer přijde na vyhlašování ankety Král bílé stopy v uniformě, asi se budou mnozí divit. Nejlepší český sdruženář Pavel Churavý je však už od 1. května profesionálním vojákem. Dostal hodnost rotmistra.

"Ale se zbraněmi na mě nechoďte, já bych snad netrefil ani sebe," směje se 33letý reprezentant.

Na výcvik nemusí, protože před 12 lety prošel základní vojenskou službou. Může tak společně se svými kolegy v rámci přípravy jezdit na kole a běhat. "Pořád na mě čekají, nějak nemám cyklistickou formu," přiznal včera odpoledne, kdy se v sedle kola proháněl v okolí Jablonce.

Člen liberecké Dukly byl dosud civilním zaměstnancem armády. Vojenskou hodnost dostal odměnou za skvělé výkony na světové scéně. Hlavním argumentem bylo páté místo na olympijských hrách ve Vancouveru.

"Velení armády má zájem obléct sportovce, kteří dosáhnou čelního umístění ve světových soutěžích, do vojenského sukna," říká šéf Dukly Liberec Michael Georgiev.

K hodnosti se váže lepší finanční ohodnocení, než by měl Churavý u Dukly jako "obyčejný civil". Na druhou stranu musí při slavnostních příležitostech nosit uniformu a procházet pravidelným výcvikem.

"Hlavní změna ale je, že jsem dostal smlouvu na dva roky, což jsem nikdy neměl. Znamená to, že budu ještě ty dva roky závodit," říká Pavel Churavý, který se mezi světovou elitu vyšvihl až v posledních dvou letech.

Churavý je jediným reprezentantem v severské kombinaci, který se stal profesionálním vojákem. Mezi běžci na lyžích je to častější jev. Vojenskou uniformu už léta obléká Jiří Magál a také Dušan Kožíšek. Naposledy se stal vojákem Martin Jakš, který dostal místo u armády za bronzovou medaili v olympijské štafetě.

Ten ovšem na rozdíl od Pavla Churavého musel projít šestitýdenním výcvikem ve Vyškově, který mu skončil právě včera. Žádné úlevy jako úspěšný sportovec neměl. Zaměstnání od sedmi do čtyř, večer studium topografie nebo zdravotní výchovy.

"Musíme tam zvládat i nepříjemné věci," popisoval Jakš před časem pro iDNES.cz. "Třeba první den taktiky v terénu – byli jsme zamaskovaní s plnou polní, v přilbách a rozkaz zněl: plížením, plazením vpřed! Nebo pochody v kanadách... Jsou to jiné pohyby, nejsem na to zvyklý a večer mě bolí záda."

I samopal vzor 58 už umí rozložit a složit. S tím však na sdruženáře Churavého nechoďte...

Pavel Churavý

reprezentant v severské kombinaci
narozen
22. dubna 1977
Oddíl: Dukla Liberec
Ženatý, syn František
Úspěchy v poslední sezoně: 2. místo SP Schonach, 7. místo v celkovém pořadí SP, 5. místo na olympiádě ve Vancouveru
Přezdívka: Churas
Najdete na iDNES.czmobilní verze