Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbláznil ses? slyšel od ženy. Veslařský šlechtic vyrazí na kole napříč Amerikou

Steve Redgrave trénuje na závod napříč Amerikou | foto: www.redgravecrew.com

12 2010
Jedno bylo málo, ani tři olympijská zlata mu nestačila. Britský veslař Steve Redgrave jich získal rovnou pět. Dostal Řád britského impéria, titul Sir a teď, po deseti letech mimo loď, i novou motivaci - na kole přejet Ameriku ze západu na východ.

"Žena se mě ptala, jestli jsem se nezbláznil," smál se 48letý Sir Redgrave. "Já ale potřebuju ještě jednu velkou výzvu, než úplně zchátrám."

Čeká ho snad nejtěžší vytrvalostní test světa - Race Across America: 4,5 tisíce kilometrů šlapání a převýšení 100 tisíc stop (přes třicet kilometrů). Říkají mu závod pravdy. "Je to neuvěřitelný podnik," nechal se slyšet.

Zase ukázal úžasnou sílu, pro kterou ho známe, chválí ho parťáci z týmu, kteří s ním do transkontinentálního očistce vyrazí. Všichni jsou bývalí veslaři, průměrný věk 47 let. "Vím, že se na ně můžu spolehnout."

Steve Redgrave

Z osmičlenného týmu musí pokaždé aspoň jeden závodník šlapat, dnem i nocí. Každý ujede asi tisíc mil.

Závod startuje za měsíc z Kalifornie, cílová páska je na východním pobřeží v Annapolisu. Na cestě protne čtrnáct států, vyškrábe se na vrcholky Skalistých hor, prosviští přes Monument Valley, napříč pouštěmi s krutým horkem i místy, kde bude mrznout.

"Nevím, jak bude tělo reagovat," připomněl nejúspěšnější olympionik britské historie svoji nemoc. "Riskuju i hypoglikemické kóma."

Redgrave totiž trpí cukrovkou typu 1, takže doživotně musí aplikovat několik injekcí inzulínu denně. Hladinu cukru v krvi bude neustále kontrolovat zařízením umístěným na řídítkách, protože taková štreka by mohla skončit dramaticky, ztrátou vědomí, nebo dokonce... "Ano, může to být dost nebezpečné."

I když slavný veslař ve své dvacetileté kariéře kolo v tréninku používal, přiznává, že pro tento sport nemá zrovna vhodnou postavu. "Možná překonám jenom jeden jediný rekord: budu nejtěžším závodníkem na startu," smál se. "Forma není ani zdaleka taková, jak kdysi bývala."

Race Across Americe je o třicet procent delší než Tour de France, jenže tady žádné etapy nejsou, cyklisté nezastaví, dokud neuvidí cíl. Redgrave chce finišovat v čase pod devět dní, aby dokázal vyhrát svoji věkovou kategorii.

Tím největším vítězstvím ale má být zisk 100 tisíc liber - jednu za každou nastoupanou výškovou stopu - pro svůj fond, který dává dětem z nuzných podmínek možnost sportovat.

"Hledal jsem výzvu, která mi pomůže získat peníze pro moji nadaci. Pro tu jsem velmi zapálený," svěřil se Redgrave pro server velonation.com. "Ale taky jsem chtěl najít něco, co by mě zase donutilo trénovat a dostat se zpátky do kondice."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze