Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbiju ho i podruhé, kohoutí se uzbecký boxer před duelem s obrem Valujevem

Nikolaj Valujev a Ruslan Čagajev před vzájemným soubojem. | foto: Reuters

29 2009
Lidský kolos Nikolaj Valujev jde znovu do ringu. A bude boxovat s jediným soupeřem, který ho mezi profesionály porazil. Proti Ruslanu Čagajevovi se tak ocitá v nové roli. Zvládne ji?

Na duben 2007 obrovitý Rus nezapomene. Na svém kontě měl 46 výher mezi profesionály, blížil se k rekordu slavného Rockyho Marciana, který triumfoval devětačtyřicetkrát. Jenže Uzbek Čagajev jeho sérii přetrhl. Dokázal, co se do té doby zdálo nemožné.

Překvapivý vítěz, jemuž se přezdívá "Bílý Tyson", je vůbec expertem na boxerské velikány. Ještě jako amatér totiž ukončil neporazitelnost legendárního Kubánce Felixe Savona.

Teď se rivalové střetnou v Helsinkách o pás pro šampiona těžké váhy organizace WBA, který momentálně paradoxně drží oba. Valujev jej vybojoval v dalších soubojích, v době, kdy byl Čagajev oficiálně zraněný. Přidělen mu však byl pouze dočasně, provizorně.

"Jsem rád, že konečně budu mít šanci vše změnit. Jsem si jistý, že vyhraji. Od prvního utkání jsem se hodně zlepšil. Čeká mě nejdůležitější zápas v kariéře," říká Valujev odhodlaně.

Dva roky stará bitva mu stále leží v hlavě. Obecně se předpokládalo, že 213 cm vysoký rodák z Petrohradu svého svého soka předčí. Dvanáctikolovou bitvu však na body 2:0 prohrál, podle třetího rozhodčího zápas skončil nerozhodně.

Valujev (vlevo) v kontroverzním duelu proti Holyfieldovi. Podle mnohých měl vyhrát Američan.

"Pořád na to myslím a straší mě to," přiznává Valujev, který je zároveň rád, že dojde ke sjednocení současných dvou pásů šampiona WBA. "Nikdo nechápe, jak je to možné. Po sobotě však bude už jen jeden šampion - já," věští sebevědomě pětatřicetiletý obr, který zatím v profiringu vyhrál padesátkrát, z toho čtyřiatřicetkrát před limitem.

O pět let mladší Uzbek však věří, že vyhraje i podruhé. "Jednou jsem ho zbil a udělám to i podruhé. Vím, co mám dělat. To, že je vyšší není žádný problém," míní Čagajev, jenž je o 28 centimetrů nižší a zatím mezi profesionály dosáhl pětadvaceti výher, z nichž sedmnáct bylo K.O.

"Stejně jako minule jsem trénoval se svojí basketbalovou skupinou, se čtyřmi vysokými boxery. Julius Long je, myslím, ještě vyšší než Valujev," podotkl Čagajev, jenž "sparoval" i s Larrym Donaldem, který se také utkal s ruským obrem a podle řady odborníků měl duel správně vyhrát.

Vítěz historicky prvního boxerského souboje o titul mistra světa na finském území by se v příštích měsících měl utkat s jedním z bratří Kličků, kteří momentálně kralují profesionálnímu boxu v těžké váze ostatních významných organizací. "První krok mě čeká v sobotu. Pak mohu začít plnit svůj sen o sjednocení titulů," dodává Valujev.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze